reklamı kapat

POPÜLER

Yeni motor seçeneğine kavuşan 2017 Skoda Rapid’in öne çıkan özellikleri

Cenevre Otomobil Fuarı’nın en zengin podyumlarından bir tanesini Skoda bölümünde göreceğiz.

Cenevre Otomobil Fuarı için hazırlıklar devam ederken Skoda, standını zenginleştirmeye devam ediyor. Kodiaq Scout ve Sportline modellerinin ardından şubat ayının ilk haftası içerisinde performans değerleri artırılmış Octavia RS‘i Cenevre’ye getireceğini açıklayan marka Rapid’i de makyaj programına tabi tutarak organizasyonda kullanıcılarla buluşturacağını açıkladı. Fabia ve Octavia arasında yer alan Rapid ve Rapid Spaceback ile fiyat performans klasmanında kullanıcılarla buluşan Skoda, 2017 model yılıyla satışa çıkartacağı seride dikkat çeken değişimleri beraberinde getiriyor.

Tasarım – Donanım

Skoda Rapid’in tasarım geliştirmeleri ayağına baktığımız zaman ayırt edilmesi zor olmayan değişimlerin yapıldığını gözlemliyoruz. Yeniden tasarlanan sis lambalarının yanı sıra ön tamponda yer verilen eklenti de elden geçirilmiş. Dış taraftaki belki de en önemli değişimse far grubunda. Makyajla birlikte Rapid’in ışıklandırma sisteminde Bi-xenon‘a geçiş yapan Skoda gündüz ve arka farlarında LED teknolojisine yer veriyor. Yeni donamılarla birlikte akıllı far yapısına (uzun far kontrolü) sahip olan Rapid’in ışıklandırma sistemi sürekli olarak sensörler tarafından takip ediliyor. Bu sensörler etrafın ışık düzeyini analiz ederek ışıkları otomatik olarak açıp kapatabiliyor. Bu da Rapid’in görünüşünü güçlendiren ve altı çizilmesi gereken önemli yeniliklerden.


Rapid’in jant seçeneklerini de tamamen elden geçiren Skoda, 2017 bu bölümde de yeni bir yelpazeyi kullanıcılarla buluşturmaya hazırlanıyor. Siyah, gümüş ve Monte Carlo versiyonuna özel olarak geliştirilen parlak siyah seçeneklerine sahip olan ailede 15 ile 17 inç arasında değişiklik gösteren jantlar sunuluyor. Dış tasarımla ilgili belirtmemiz gereken son bölüm Spaceback’te yapılan geliştirme. Skoda, yeni Spaceback’in arka cam uzunluğunda artışa giderek araca yapılacak yüklemelerde kolaylık sağlamayı amaçlıyor. Modellerin bagaj kapasitelerine baktığımızda Rapid’te 550, Spaceback’te ise 415 litrelik bir hacmin sunulduğunu görüyoruz.


Skoda, Rapid’in iç tasarımında da küçük de olsa değişimler yapmayı ihmal etmemiş. Aracın kokpitindeki tasarım çizgilerinde değişimlere giden Skoda, kontrol panellerini hava çıkışlarını ve klima ünitesini elden geçirmiş. Tasarımlarla birlikte içeride WLAN gibi bir desteğe kavuşan Rapid ailesiyle birlikte artık kullanıcılar araç içerisinde sürekli çevrimiçi olabilecek. Kokpitin merkezindeki multimedya ekranında Skoda’nın ikinci nesil bilgi sistemi yer alıyor. Dahilinde navigasyonla birlikte gelen sistemde anlık trafik bilgisi alınarak sürücüye gitmek istediği yer daha uygun rotalardan otomatik olarak gösterilebiliyor. Skoda’nın kendi hizmeti olan Connect uygulamasının da desteğinin sunulduğu araçta kullanıcılar akıllı telefonları üzerinde benzin miktarı, camların ve sunroof’un durumunu ve aracın halihazırdaki park pozisyonunu kontrol etme imkanına da sahip olacak. Bu arada Skoda’nın Rapid ailesinin arka kısmına iki adet USB girişi ekleyerek arka taraftaki yolcuları elektronik cihazlarını kolaylıkla şarj etme imkanı tanıdığını da belirtmekte fayda var.

Sürücüye yardımcı elektronik sistemler ayağında da eli bir hayli güçlü olan 2017 Rapid ailesinde; elektronik stabilizasyon, lastik basınç bilgisi, kaza sırasında hasarı azaltmak adına sistem tarafından aktif hale getirilen ikincil çarpışma freni, ön bölge asistanı, geliştirilmiş yokuş kalkış destek asistanı, anahtarsız çalıştırma ve dokunmatik sensörlerle kapıların açılabilmesi gibi destekler Rapid’in tercih edilebilirliğine doğrudan etki edecek olan donanımları arasında.

Motor

Skoda’nın yeni Rapid’de yaptığı önemli değişimlerden birisi de güç ünitesinde. Halihazırda sunulan Rapid modellerinde yer verilen 1.2 litrelik (110 beygir) benzinli motoru iptal eden Skoda, bu motorun yerine yine 110 beygir güç üreten üç silindirli 1.0 litrelik motoru sunuyor. Karma tüketim değeri 100 kilometrede 4,5 litre olarak verilen bu motor 198 km/s maksimum hız ve 9,8 saniyelik 0–100 değerlerine sahip.

Skoda Rapid’de üç silindirli yeni motorla birlikte; 1.4 litrelik TSI, 1.4 litrelik TDI ve 1.6 litrelik TDI motor seçenekleri sunulmaya devam ediliyor. Kullanıcılarla ilke kez önümüzdeki ay düzenlenecek Cenevre Otomobil Fuarı’nda buluşacak olan Rapid’in fiyat bilgisinin de kısa sürede paylaşılması bekleniyor.