reklamı kapat

POPÜLER

Windows 10 Microsoft

Yeni Windows 10 sürümü ile gerçekleştirilen ilginç değişiklik

Microsoft, Windows 10 işletim sistemi için 1809 sürümüyle önemli bir değişiklik gerçekleştiriyor. İşte detaylar;

Windows işletim sisteminde biliyorsunuz USB bellekleri bilgisayardan sökmeden önce “çıkar” seçeneğine basmak gerekiyor. Bu seçeneğe basılmadığı zaman bellek güvenli olarak çıkarılmamış oluyor ve Windows bu konuda bir uyarı gösteriyor. İşte bu durum yeni Windows 10 sürümü 1809 ile değişiyor. Artık belliği çıkarmadan bilgisayardan söktüğünüz zaman karşınıza bir uyarı gelmiyor. Peki bu konunun arkasında tam olarak ne yer alıyor? Bu altyapıda iki farklı seçenek yer alıyor. Bunlar “hızlı çıkarma” ve “daha iyi performans” olarak geçiyor. Daha iyi performans seçeneğinde önbellek kullanılarak daha yüksek aktarım hızlarına ulaşılabiliyor. Ancak bu seçenek kullanıldığında belleği yukarıda da söylediğimiz gibi “çıkar” demeden bilgisayardan sökmemek gerekiyor. Bu yapıldığı zaman bazı veri kayıplarının olabileceği söyleniyor. Artık yerleşik olarak seçilen “hızlı çıkarma” seçeneği ise önbellek kullanmıyor. Bu yüzden aktarım performansı biraz düşüyor ancak belliği “çıkar” demeden söktüğünüz zaman bir veri kaybı yaşanmıyor. Bu iki ayar da burada anlatılan yol izlenerek değiştirilebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Microsoft, Windows 10 için “güncelleme” odaklı yenilikler de planlıyor

Açıklandığı kadarıyla Mayıs 2019 güncellemesi ile birlikte kişiler artık güncellemenin ne zaman yükleneceğini kendisi belirleyebilecek. Eski agresif güncelleme politikasını değiştiren firma, süreçle alakalı başka bir güzel yenilik daha yapıyor. Kişilerin artık yeni sürümlere geçmeden güvenlik güncellemelerinin almaya devam edebileceği belirtiliyor. Windows 10 Home ve Pro kullanıcılarının aylık güncellemeleri 35 güne kadar durdurmasına da imkan tanıyacak Microsoft, işletim sistemine konu ile alakalı akıllı bir sistem de getiriyor.

Bu sistem sizin sistemde çalıştığınız anlıyor ve güncellemelerin yüklenmesini önlüyor. Ayrıca kişilere “güncellemeyi hemen indir ve yükle” seçeneği de sunuluyor. Bu da müsait durumlarda güncellemenin aradan çıkartılması için harika duruyor. Tüm bunlar can sıkıcı istenmeyen güncelleme sorunları düzeltecek gibi görünüyor.

İlginizi Çekebilir

Google’ın bulut tabanlı yeni oyun servisi