reklamı kapat

POPÜLER

Mini ada

Yerli insansı robot Mini Ada’ya hasta ziyareti

Kısa bir süre önce Antalya’da gerçekleşen Akdeniz Bilişim Zirvesi’nde Mini Ada isimli robot düşmüş ve parçalarına ayrılmıştı.

Advertisement

Paylaştığımız haberin üzerinden çok geçmeden robotla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Onarımı gerçekleşen robotun dış kaplasamında oluşan çatlaklıklar üretici yazılım firması tarafından giderildi. Akınsoft firması yaptığı açıklamada, robotun düşme ve çarpma sensörleri aktif edilmediği için düştüğünü belirtti.

Konu hakkında açıklama

”Yaşanılan bu olay, salondaki elektronik sinyallerin yoğunluğundan dolayı oluşmuştur. Kaza sonucu sadece dış kaplamasında ufak çaplı çatlaklar oluşan robotun üzerinde, düşme ve çarpma sensörleri bulunmaktayken bu sensörlerin aktif edilmemesi neticesinde böyle bir olay gerçekleşmiş olup, bundan sonraki süreçte böyle bir olayın yaşanmaması adına tüm önlemler alınmış durumdadır. Aynı zamanda yeni geçmiş olduğumuz ‘plastik enjeksiyon’ sistemi ile de bundan sonra üretilecek robotlarımızın dış kaplaması herhangi bir düşme ya da çarpmaya karşı daha dayanıklı olacaktır.”  belirtildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yerli insansı robot

Yaklaşık 1 metre yükseklikten meydana gelen düşme sonucunda ciddi şekilde hasar gören robot, sosyal medyada büyük alay konusu olmuş durumda. Ancak bu tarz durumlar dünyanın en gelişmiş robot modellerin başına da gelebiliyor. Bunun en güzel örneği burada izleyebileceğiniz videoda gözler önüne seriliyor. Burada önemli olan her zaman hatalardan ders alarak daha iyi çalışmalar yapabilmektir deniyor.

İlginizi Çekebilir

Bu da ticari hayata giriş yapan robot köpek ANYMal