reklamı kapat

POPÜLER

yerli otomobil

Yerli otomobil modeli için corona virüsü ile bağlantılı kötü haber

2020 Mobil Dünya Kongresi’nin (MWC 2020) iptal edilmesi, yerli otomobil için düşünülen global lansman planlarını da suya düşürdü.

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) imzalı yerli otomobil, dünyanın en büyük teknoloji fuarlarından MWC 2020 kapsamında sergilenecekti. Bu konuda birçok açıklama ve hazırlık yapıldı. Ancak MWC 2020’nin corona virüsü nedeniyle iptal edilmesi, bu global gösterimi de maalesef bitirdi. Birçok teknoloji devinin zor durumda kaldığı bu durum yerli otomobilin global tanıtımını başka bir etkinliğe bırakmış durumda. Şimdilik bu konuda resmi bir açıklama gelmiyor. Ancak yerli otomobil modelinin mutlaka başka bir fuarda global pazar için canlı olarak gösterileceği aktarılıyor. Biliyorsunuz şu an aracın üretimine yönelik ciddi adımlar atışıyor. 2022’de karşımıza çıkacak SUV ile beraber toplam dört farklı araç bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yerli otomobil modellerinin arkasında hangi yabancı firmalar var?

Geçtiğimiz hafta Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) CEO’su Gürcan Karakaş bunu cevabını vermişti. Karakaş, “Marka yaratmadan tasarıma kadar dünyanın en iyileri ile çalıştık. Doğuştan elektrikli yapabilen çok fazla şirket yok. O teknolojiyi edinmiş partnerlerle bu süreçte beraber çalışarak geliştirme yapıyoruz. Aracın elektrikli motoru için Bosch ile görüşüyoruz. Aracın bataryası için Çin ağırlıklı 6 firma ile gizlilik sözleşmesi imzaladık. Bunlardan biri ile anlaşacağız.

Araç entegrasyonu konusunda teknoloji partneri olarak Alman mühendislik firması EDAG’ı seçtik. Myra, İngiltere’nin kabul gördüğü, özelikle mekanik akşamlarda şasi sistemleri konusunda partnerlerimizden birisi. Tasarım için İtalyanlarla (Pininfarina) anlaştık. Dünya çapında bu işi en iyi kim yapar diye bakıyoruz. Nisan mayıs gibi tedarikçi seçimlerimizi tamamlamış olacağız. Teknolojiyi ülkemize getirip bunu Türkiye’den kiminle yapabiliriz ona bakıyoruz.” demişti.

İlgili Video