reklamı kapat

POPÜLER

YouTube

YouTube farklı çözünürlüklerde ne kadar internet kullanıyor?

Dünyanın en popüler video platformu YouTube, video izlediğiniz zaman farklı çözünürlüklerde ne kadar internet kullanıyor biliyor musunuz? İşte bunun cevabını veren sonuçlar.

Kişiler YouTube üzerinde en çok telefonlarını kullanarak video izliyor. Ancak biliyorsunuz ülkemizdeki mobil internet paketleri büyük kotalar sunmuyor. Bu açıdan YouTube’da video izlerken dikkatli olunması gerekiyor. Bu noktada güzel bir test gerçekleştiren Android Authority sitesi, platformun farklı çözünürlüklerde ne kadar internet kullandığını gözler önüne seriyor. Baktığımız zaman YouTube içerisinde 360p çözünürlükte açtığınız bir video, dakikada 5 ila 7.5 MB arası veri kullanıyor. Bu 60 dakika için yaklaşık 300-450 MB‘lık bir harcama anlamına geliyor. Platform içerisinde 480p (Türkiye’de en çok kullanılan seçenek) çözünürlükte açtığınız bir video ise dakikada 8 ila 11 MB arası veri kullanıyor. Bu 60 dakika için için yaklaşık 480-660 MB‘lık bir harcama getiriyor. Çözünürlük 720p’ye çıktığı zaman saatlik harcama 1.2-2.7 GB seviyesine, 1080p’de ise 2.5-4.1 GB seviyesine kadar çıkış yapıyor. Çözünürlük arttıkça veri kullanım ortalaması ciddi oranda değişkenlik gösteriyor. Bunun arkasında ise değişken “bitrate” sisteminin olduğu tahmin ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YouTube tartışmasız lider konumunda

Güncel cihazlar için kabul edilemez düzeyde kötü kalite sunan 240p çözünürlükteki videolar ise yapılan teste göre 60 dakikada ortalama 180-250 MB arası veri kullanıyor. Dünyanın en çok kullanılan video platformu haline gelen platform, biliyorsunuz izleme yapılmadığı zaman tüm video yüklemiyor.

İlginizi Çekebilir

Bütçe dostu yeni akıllı telefonlardan Meizu Note 9