reklamı kapat

POPÜLER

YouTube Süper Teşekkür

YouTube için getirilen para merkezli yeni özellik: “Süper Teşekkür”

Dünyanın en büyük video platformu olan YouTube, yeni özellikler kazanmaya devam ediyor. Bu sefer Süper Teşekkür geldi.

YouTube Süper Teşekkür, kişilerin favori YouTuber’ları ya da içerik üreticileri maddi olarak desteklemesi için geliştirilen en yeni özelliklerden birisi konumunda.

Videolar içerisindeki beğenme, beğenmeme ve paylaşma menüsünün yanına bir kalp içinde dolar işareti olarak eklenen Süper Teşekkür, aslında temel olarak bir bağış sistemi.

Bu sistem aracılığıyla faydalı bulduğunuz bir video üzerinden içeriği üreten kişiye 2 dolar, 5 dolar, 10 dolar ya da en üstte 50 dolar gönderebileceksiniz. Bu rakamlar elbette her ülkede farklılık gösterecek. Sistem için Google’ın yaptığı Türkçe açıklama ise şöyle:

“Süper Teşekkür, şu anda beta sürümündedir ve para kazanan bir grup içerik üretici tarafından kullanılabilmektedir. Özelliği yıl sonuna kadar daha fazla içerik üreticiye sunmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” Burada Google şu notu da düşüyor: “Süper Teşekkür, İzleyici alkışının yeni adıdır.”

Şimdilik Türkiye’de açık olmayan ve sadece YouTube İş Ortağı Programı üyesi olup para kazanan bir grup içerik üretici tarafından kullanılabilen özelliğin, bazı içerik üreticileri fazlasıyla memnun edeceği düşünülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YouTube için kısa süre önce de önemli özellikler gelmişti

YouTube için geçtiğimiz hafta Twitch tarafından tanıdık üç yeni özellik geldi. Bunlardan ilki canlı yayın sohbetini sadece “paralı” abonelere özel hale getirmek. Aktif edildiği zaman yayına sadece kanal aboneleri yorum atabiliyor.

Yeni özelliklerden bir diğeri ise içerik üreticilerin direkt olarak sohbet penceresinde anket başlatmasına imkan tanıyor. Bu da gerçekten çok faydalı görünüyor. Kişiler yayına anket üzerinden daha fazla katılım sağlayabiliyor.

Gelen üçüncü yenilik ise yayınlardan klip alma dönemini başlatıyor. Bu sayede izleyiciler, uzun yayınların en kilit / özel anlarını kayıt altına alarak paylaşabiliyor. Bu özellik şimdilik 1.000’den fazla takipçisi olan oyun yayın kanalları için açılıyor. Ancak bunun ileride herkese açılacağı belirtiliyor.