reklamı kapat

POPÜLER

YouTube

YouTube, “konuşma metni” özelliğini mobile getiriyor

Dünyanın en büyük video platformu YouTube, gelişmeye devam ediyor. Bu sefer mobil odaklı “konuşma metni” gündemde.

YouTube, masaüstünde “konuşma metni” olarak geçen bir özellik sunuyor. Bu sayede videolar içerisindeki konuşmalar otomatik olarak sistem tarafından yazılı hale getiriliyor, böylece uzun videolar içerisinde aranan spesifik kısımlar daha rahat şekilde bulunabiliyor. İşte bu özellik yakında mobilde de kullanılabilir olacak. İlk olarak Android tarafında test edildiği aktarılan özellik, kişilerin video içerisindeki konuşmaları telefonları üzerinden de tek tek görebilmesine imkân tanıyacak. Bu şu an herkese açık olarak sadece masaüstünde yer alan özellikte, çeviri üzerine basıldığı zaman videonun o kısmına gidiliyor ve süreç görüldüğü kadarıyla mobilde de benzer şekilde işliyor.

YouTube 2022 için başka planlar da yapıyor. Örneğin firma geçtiğimiz ay bir NFT konusuyla gündeme gelmişti. Şirketin CEO’su tarafından yapılan açıklamaya göre içerik üreticilerin NFT üzerinden para kazanabilmesi için planlar yapılıyor. 2022 içerisinde şekillenecek bu sürecin nasıl olacağı henüz net olarak açıklanmış değil. Ancak tahminlere göre içerik üreticiler takipçileri için belirli NFT’ler hazırlayacak ve bunları direkt olarak platform içerisinde satabilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sürekli olarak daha gelişmiş hale gelen ve iyiler yanında beğenmeme sayısını gizleme gibi kötü adımlar da atan YouTube, her şeye rağmen alandaki liderliği kimseye bırakmıyor ve binlerce kişinin ana gelir kaynağı olmayı sürdürüyor. Türkiye’de de YouTube’un çok büyük bir önemi bulunuyor.

YouTube yeniliği yanında bu da ilginizi çekebilir: OPPO’nun hazırladığı ilginç telefon konsepti