reklamı kapat

POPÜLER

YouTube Türkiye en çok izlenenler

YouTube Türkiye’nin paylaş(a)madığı gerçek en çok izlenenler

Her yıl olduğu gibi 2018’de de YouTube, Türkiye özelinde en çok izlenen videolar listesini yayınladı. Peki YouTube Türkiye 2018‘in en çok izlenen videoları gerçekten de bunlar mı?

YouTube son olarak yayınladığı Rewind 2018 ile tüm okları üzerine çekerek çeşitli seslerin yükselmesine sebep olmuştu. Bildiğiniz gibi platform bir süredir kendi hedef kitlesinden ve içerik üreticilerinden uzaklaşmakla suçlanıyor. Rewind 2018’in tüm zamanların en çok “beğenilmeyen” videolar listesinde hızla yerini alması ise elbette şaşırtıcı olmadı. Çünkü popüler video platformu, var olanlardan ziyade var olmasını istediği bir tablo çiziyor. Tıpkı Instagram kullanıcıları gibi… Tabii reklam verenlerin gönlünü hoş tutmak ve marka adı için atılan bu adımlar sadece globalde değil ülkelerdeki yerel yönetimlerde de kendini gösteriyor.


Çağla | Uzaylı Dansı | başlıklı video sadece 13,9 milyon izlenmesi olmasına karşın listede yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YouTube Türkiye’nin en çok izlenmeyen “izlenenleri”

YouTube Türkiye 2018’in en çok izlenenlerini açıkladığında izlenme sayıları ister istemez dikkatimizi çekti. Listedeki en dikkat çekici isimlerden biri olan Enes Batur‘un 44,6 milyon izlenmeli bir videosu vardı örneğin. Ancak bunun dışında listede 50 milyona yaklaşan bir tane video dahi yoktu. Bu verilerin ve yazının devamındaki sayıların listenin açıklandığı zamandaki izlenmeler olduğunu belirtelim. “En popüler genel içerik videoları” gibi tam olarak nasıl kategorize edildiği belli olmayan bir kategori başlığı da cabası. 17 milyon, 10 milyon hatta 4 milyon gibi “En çok izlenenler” listesi için içler acısı izlenme sayıları dahi bulunuyor listede. Tahmin edersiniz ki bu garip izlenme rakamları sonrası YouTube Türkiye’nin göstermek istemediği gerçeğin altını kazımak istedik.


70 milyonun üzerinde izlenen Yeşil Uzaylı Akımına Son Nokta videosu listede yok.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YouTube Türkiye’nin gerçek “en çok izlenenleri”

YouTube Türkiye’nin görmemizi istediğinin yanı sıra bir de gerçekten çok izlenen “Genel kategori” içerikler bulunuyor. Çok izlenme derken 50-60 milyondan bahsetmiyoruz. 200 milyonun üstü gibi sayılardan bahsediyoruz. En basitinden, onu da geçelim, YouTube’un yayınladığı listede yer alan “Dans Eden Yeşil Uzaylı” videosu 34,6 milyon izlenirken bir başka versiyonu “Yeşil Uzaylı Akımına Son Nokta” videosu 70 milyonun üzerinde izlenmiş. Nasıl oluyor da Dans Eden Yeşil Uzaylı bu listeye giriyor da daha çok izlenen versiyonu listede yer almıyor?
https://youtu.be/wGAmD9PgG38
Salih Reis’in Dünyası kanalında yer alan, 13 Mayıs 2018 tarihli video 310 milyonun üzerinde izlenmiş.

Bir de tabii “aile” kanalları var. Mesela Salih Reis’in Dünyası. Kanalı açtığnızda 13 Mayıs 2018’de yayınlanan renkler videosunun 318,5 milyon kez izlendiği görünüyor. YouTube Türkiye’nin listesindeki en çok izlenen Enes Batur videosu buna yaklaşamamış bile. İngilizce başlıklarla İngilizce – Türkçe karışık videolar çeken Salih Reis’in Dünyası kanalında Türkiye 2018 listesinin toplamını geçen pek çok video bulmak mümkün. Salih Reis’in Dünyası bu tarz çocuklar ve ailelerle çekilen ve izlenen tek kanal da değil. Fındık Ailesi kanalında örneğin liste açıklanmasından bir ay öncesinde yayınlanmış 10 milyon izlenmeli video bulunuyordu.


Family GamesTV kanalında yayınlanan 16 Mart 2018 tarihli Esmanın Sihirli İçecekleri videosu 332,7 milyon izlenme ile bu yılın rekortmen videolarından olabilir.

OyuncakOynuyorum yine benzer bir başka kanal. 16 Haziran‘da yayınlanan videoları 180 milyon izlenmiş. Liste uzayıp gidiyor. Slime şakalarıyla dolup taşan Ayşe Yıldızın Dünyası kanalını açtığınızda karşınıza 50 milyon izlenmiş 2018 videosu çıkabiliyor.

YouTube Türkiye’nin derinliklerine indikçe bu tarz videolar giderek yüzeye çıkıyor. Ancak belli ki gerek marka algısı gerekse reklam verenler için daha “hoş” bir görünüm elde etmek için liste Enes Batur’lar, Çağla Şikel’lerle doldurulmuş. “Genel” kategorisindeki listenin resmi olarak neye göre hazırladığı ise koca bir muamma. Açıklanan liste, açıklandığı dönemdeki izlenme sayılarıyla beraber şu şekilde:

YouTube Türkiye’nin açıkladığı 2018’in en çok izlenenleri

SEN YERİNDE DUR (Hayal Mi Gerçek Mi Film) – Kötü Enes Batur Diss Şarkısı44,7 milyon
Dans Eden Yeşil Uzaylı34,9 milyon
Niloya – Yeni Bölümler28,5 milyon
Sen Anlat Karadeniz 1. Bölüm 17,2 milyon
Çağla | Uzaylı Dansı |13,9 milyon
Orkun Işıtmak – INNA İLE EVLENİYORUZ!10,19 milyon
Kafalar – HESAP KİMDE? (37.000TL’LİK HESAP!)10,16 milyon
Söz | 50.Bölüm6,6 milyon
Çukur 2.Sezon 2.Tanıtım5,3 milyon
Oğuzhan Uğur’la P!NÇ (Efsane Bölüm): Ramazan, Yaşlılar, SMA, Selçuk Balcı, Tuğçe Kandemir, Korku4,4 milyon