reklamı kapat

POPÜLER

youtube

YouTube’dan iOS kullanıcılarını sevindirecek gelişme

Son zamanlarda kurmaya hazırlandığı müzik platformu için yaptığı çalışmalarla gündeme gelen YouTube kendini geliştirmeyi sürdürüyor. Yakında kullanıma sunulacak yenilik iOS kullanıcılarını memnun edecek gibi görünüyor.

Bildiğiniz gibi söz konusu dikey videolar olduğunda ciddi bir sıkıntı söz konusuydu. Görüntü boyutları yatay kabul edildiğinden dikey videolarda kenarlara büyük siyah çizgiler yerleşiyordu. Bu da seyir keyfini fazlasıyla bozuyor. Üstelik bu problem mobil cihazlarda da yaşanıyordu. Dikey ekrana sahip bir cihazda aynı formata uygun video izleyememek fazlasıyla can sıkıyordu. İşte ünlü video platformu sonunda bu probleme son vermeye hazırlanıyor.

Elveda siyah çizgiler

Twitter’da yapılan duyuruya bakılırsa bundan sonra iOS kullanıcıları YouTube’da dikey video izlerken görüntü cihazın boyutlarına ayak uyduracak. Tam ekran yaptığınızda görüntü siyah şeritler olmadan ekranı kaplayacak. Bu gelişmelerle birlikte seyir keyfi de katlanacak. Elbette bu açıklama Apple cihazları tercih edenleri fazlasıyla heyecanlandırdı. Fakat güncelleme henüz kullanıma sunulmuş değil. Bu sebeple iPhone veya iPad ile YouTube videosu izlerken bu dediğimiz özelliği kullanamazsanız, şaşırmayın. Google henüz güncellemenin ne zaman kullanumda olacağını duyurmadı. Fakat bu bekleyişin uzun sürmemesi bekleniyor.