reklamı kapat

POPÜLER

instagram

Instagram’a YouTube’a meydan okuyan beklenmedik özellik

Instagram yakında çok ilginç bir özelliği kullanıcılarla buluşturacak gibi görünüyor. Platformun yeni özelliği adeta YouTube‘a meydan okuyor.

YouTube yayıncıları sık sık bir başka alternatifleri olmadığından yakınırken, Instagram ilginç bir hamle ile onlara aradıkları alternatifi sunabilir. Wall Street Journal‘ın haberine göre fotoğraf paylaşım platformu, amacının çok ötesinde bir özellik getiriyor. Yakında kullanıcılar platform üzerinde uzun videolar yayınlayabilecek. Uzun videolar derken de hayli ciddiyiz. Çünkü 1 saate varan videoları platforma koymak mümkün olacak. Ortalama bir YouTube videosunun 15-20 dakika hatta çoğu zaman daha kısa olduğu düşünülürse, 1 saatlik video güncellemesi hayli iddialı duruyor. Bu özelilkle beraber kullanıcıların platformda geçirdiği sürenin de artması amaçlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni özellik dikey video odaklı

Wall Street Journal, yeni özelliğin video paylaşım sitesindeki yatay formatın aksine dikey formata odaklandığını kaydediyor. Bu da esasen platformun arayüzü düşünülünce çok mantıklı. Zira yatay videolar çok küçük olduğu için keyifli bir izleme deneyimi sunmuyor. Bu yüzden fotoğraf paylaşım uygulaması Vine’ın adımlarını takip ediyor. Öte yandan dikey videolar kısıtlı kadrajla kullanıcılara istedikleri özgürlüğü yeterince sağlamayabilir.

Uygulamanın videolar için ayrı bir sekme açıp açmayacağı ise şimdilik belirsiz. Güncel haliyle maksimum 60 saniyeye varan videoları haber kaynağına düşecek şekilde platforma ekleyebiliyorsunuz. Bunun dışında sadece video izlemek için ayrı bir sekme bulunmuyor. 800 milyondan fazla kullanıcısı bulunan platform yeni özellikle beraber, kullanıcılara videolar için kazanç da sunmaya başlarsa gerçekten de farklı bir alternatif oluşturma ihtimali var gibi görünüyor. Özelliğin son kullanıcıya ulaşıp ulaşmayacağı şimdilik bilinmiyor.