reklamı kapat

POPÜLER

YouTube’dan yepyeni bir müzik servisi: Music Key [Video]

Yaklaşık bir yıldır hakkında dedikodu niteliğinde haberler paylaşılan YouTube‘un yeni müzik servisi üzerinde çalıştığı iddiaları dün akşam saatlerinde yayınlanan açıklama ile resmiyet kazandı. “Music Key” isminde yepyeni bir platformla karşımıza çıkan YouTube, müzik tutkunlarının oldukça hoşuna gidecek sürprizleri de beraberinde getiriyor.

Yayınlanan resmi açıklama ile uzun süredir merakla beklenen müzik servisi “Music Key”i görücüye çıkaran YouTube, web ve Android (iOS yakında geliyor) platformlarına bugünden itibaren “Müzik” sekmesinin eklendiğini belirtiyor. Bu bölümde kullanıcılarına mix’lerden kendileri için önerilen parçalara, en çok dinledikleri şarkılardan popüler kliplere kadar zevklerine uygun tavsiyelerde bulunacak olan YouTube, özetle mevcut  arşivi başlıklar altında toplayarak  istenilen türden içeriğe daha kolay ulaşılmasını sağlıyor. Ayrıca yakın zamanda sanatçı diskografileri ve albümlerin de ilgili sekmede yer alacağını söyleyen açıklamanın asıl merak edilen ve önem arz eden kısmı ise ikinci bölümü.

youtube_music_key_2

Buraya kadar olan özellikler için ücret talep etmeyen YouTube, madalyonun diğer yüzünde ücretli üyelik seçeneği ile karşımıza çıkıyor. Buna göre aylık 10 dolara abone olabileceğiniz “Music Key”de reklamlar tamamen kaldırılırken, mobil kullanıcıların parçaları arka planda oynatmalarına izin veriliyor. En büyük sürprizi “Offline Modu” olan “Music Key”, seçtiğiniz parçaları daha sonra internet bağlantınız olmasa da dinlemenize imkan sağlıyor.

youtube_music_key_1

Radyo gibi sınırsız döngüde müzik oynatma özelliğine de dikkat çeken YouTube, Google Play Music kütüphanesini de “Music Key”e entegre ederek muazzam bir müzik arşivi sunuyor. Üstelik Play Müzik için yakın zamanda gelecek güncelleme ile dinlediğiniz parçanın klibini uygulamayı terk etmenize gerek kalmadan izleyebilmeniz mümkün hale gelecek. Şimdilik Amerika, İngiltere, İspanya, İtalya, Portekiz ve Finlandiya için yayınlanan servisin diğer ülkelere ne zaman geleceği net olarak bilinmiyor. Kısa süre önce Universal, Sony, Warner ve Merlin gibi büyük kayıt şirketleriyle anlaşarak önemli bir hamle yapan YouTube, Music Key sayesinde sınırları zorlayarak her zaman ve her yerde müzik sloganını hayata geçirmeyi başarıyor.

VİDEO