reklamı kapat

POPÜLER

Yüzüklerin Efendisi serisinin geleceğini etkileyecek önemli gelişme

Yüzüklerin Efendisi serisinin televizyona uyarlanacağını öğrenmemizin üzerinden çok zaman geçmedi. Fakat Orta Dünya‘da geçen yeni yapımlara kapı açan önemli bir gelişmenin yaşandığı ortaya çıktı. Christopher Tolkien, Tolkien Estate‘in başkanlığından ayrıldı. Onun bu kararı serinin geleceğini büyük ölçüde etkileyecek gibi görünüyor.

Kısaca özetlemek gerekirse Tolkien Estate, Yüzüklerin Efendisi için kilit bir kuruluş. Tolkien ailesinin kurduğu bu bu kuruluş J.R.R. Tolkien’ın eserlerinin haklarını koruyor. Bu kuruluşun başkanlığını ise Tolkien’in oğullarından Christopher Tolkien üstleniyor. Bunun yanında Silmarillion, Hurin’in Çocukları gibi eserleri hayata geçirmesiyle de biliniyor. Şimdiye kadar Orta Dünya ile alakalı az yapımla karşılaşmamızın nedeni Christopher Tolkien’ın korumacı tavrıydı. Onun başkanlığı bırakmasıyla birlikte işler değişecek gibi görünüyor.

Aylar sonra ortaya çıkan karar

Aslına bakarsanız hayranların kafasında soru işaretleri oluşmasına neden olan ilk gelişme geçtiğimiz günlerde duyurulan Yüzüklerin Efendisi dizisi olmuştu. Seriyi yakından tanıyanlar Christopher Tolkien’in böyle bir projeye nasıl izin verdiğini sorgulamıştı. Görünen o ki Tolkien’in oğlu başkanlık görevinden 31 Ağustos’ta ayrılmış fakat bu karar gizli tutulmuş. Dolayısıyla dizi projesi için anlaşma sağlayan ismin Christopher Tolkien olmadığı düşünülüyor.

Öyle ya da böyle Orta Dünya için yeni bir dönem başlıyor gibi görünüyor. Christopher Tolkien’in korumacı tavrı olmadan Orta Dünya’da geçen yapımların sayısı hızla artabilir. Yüzüklerin Efendisi sevenlerin kendilerini bu duruma hazırlamaları gerek gibi görünüyor.