reklamı kapat

POPÜLER

antlers main

10.500 yıllık soyu tükenmiş devasa İrlanda geyiği kafatası bulundu

İrlanda’da küçük bir köy olan Ardboe’de yaşayan bir balıkçı, soyu tükenmiş olan İrlanda geyi kafatasını ve boynuzlarını buldu.

Yapılan karbon testleri türün bilinen son kalıntılarının milattan 5700 veya yaklaşık 7700 yıl öncesine ait olduğu ortaya çıkmıştı. Balıkçının bulduğu kafatasının ise 10.500 yaşında olduğu belirtiliyor. Kalıntıların Kuzey İrlanda’daki büyük bir tatlı su gölü olan Lough Neagh’tan bir balık ağı kullanılarak çekildiği ifade ediliyor. Kafatası sağlam olsa da, çene kemiğinin olmadığı söyleniyor. Bu devasa yaratıkların soylarının 10.500 – 11.000 yıl önce tükenmiş olduğu tahmin ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İrlanda geyiği hakkında bilgi

İrlanda Elkine ait çoğu iskeletlerin İrlanda bataklıkları ve çevresinde ortaya çıkarılmasına rağmen İrlanda’da da yaşamış olan alt türleriyle ilişkisi bulunamamıştır. Cüssesinin büyüklüğünden dolayı bazı çevrelerce “Giant Deer” (Dev geyik) olarak da anılıyor. Megaloceros giganteus ilk defa 400.000 yıl önce ortaya çıkmıştır. 2,1 metreye varan muazzam omuz yüksekliğinden ve 3,65 metrelik yaklaşık 40 kilo olan boynuzlarıyla bilinen en geniş boynuz aralığı ve en uzun boynuzlara sahip geyik türüydü.Soyunun tükenmesi hakkındaki tartışmalara göre avlanma ve büyük boynuzlarının orman içerisindeki hareketlerini kısıtlaması yok olmalarına sebep olmuştur fakat bundan tam olarak emin olunamamıştır.

Video