reklamı kapat

POPÜLER

100.000 kareden sonra DLSR fotoğraf makinesi shutter’ı ne hale geliyor? [Video]

Tıpkı arabaların belli bir kilometre sınırını aştıktan sonra bozulmaya daha müsait hale gelmesi gibi kameralarda yer alan shutter da (perde) bir süre sonra ömrünü dolduruyor. Çinli bir fotoğrafçı değiştirmek zorunda kaldığı shutterın videosunu çekerek paylaştı. Böylece ömrünü dolduran bir shutter’ın nasıl göründüğü de ortaya çıkmış oldu.

Kısaca bahsetmek gerekirse shutter fotoğraf çekerken kameranın ne kadar ışık alacağını ayarlamaya yardımcı oluyor. Bu perde ne kadar çabuk kapanırsa o kadar hızlı çekim yapılmış oluyor. Ancak özel durumlarda kapanma süresi bilinçli olarak geciktirilebiliyor. Böylece uzun süreli pozlamalar yapmak mümkün oluyor.

PetaPixel‘de yer alan bilgilere göre haberimizde yer verdiğimiz shutter Canon 5D Mark II model fotoğraf makinesinde kullanılıyordu. Fotoğraf makinesinin sahibi cihazı hızlandırılmış fotoğrafçılık için kullanıyordu. Bu da cihazın normal makinelerden çok daha uzun süre boyunca ışığa maruz kaldığı anlamına geliyor. Tüm bunların yanı sıra fotoğraf makinesinin 2008 yılında satın alındığını ve bu cihazla proje başına 2000 kare çekildiği belirtmek gerekiyor.

Canon genel olarak fotoğraf makinelerinde yer alan shutterlar için 150.000 çekim garantisi veriyor. Bu Canon 5D Mark II’nin devamlı uzun süreli pozlamaya maruz kaldığını göz önünde bulundurduğumuzda bu sınırı oldukça uzun bir süre önce aştığını söylemek mümkün. Sayısız fotoğrafın ardından kullanılmaz hale gelen shutterı haberimizin girişindeki videoda görebilirsiniz.

ETİKETLER
YORUMLAR