reklamı kapat

POPÜLER

1,8 milyon TL’lik Tesla Model Y, “2,6 milyon TL” oldu [Güncellendi]

 - Güncelleme: 22 Nisan 2024 13:45

Tesla Model Y için Türkiye’de geçtiğimiz hafta 1 milyon 791 bin TL’lik bir tek motorlu versiyonun satışı başlamıştı. Bu versiyon çok ciddi zam yedi.

Güncelleme 2: Sistemsel hata çözüldü, fiyat tekrardan eski haline döndü.

Güncelleme: Emre Özpeynirci’ye göre bu fiyat değişikliğinin arkasında bir sistem hatası yer alıyor.

Türkiye’de bir süredir tek motorlu Model Y için özel sipariş verilemiyordu. Geçtiğimiz hafta içinde bu durum değişti, 455 km WLPT menzil açıklanan Model Y versiyonunun (Yüzde 10’luk ÖTV diliminde yer alıyor) resmi satışına başladı. Tek motorlu yani arkadan itişli bu 216 beygirlik (430 Nm tork) model için fiyat 1 milyon 791 bin TL’den başlıyor, tahmini teslimat tarihi ise haziran-temmuz olarak açıklanıyordu. Bugün ise sürpriz bir fiyat artışı karşımıza çıktı. Güncellenen resmi siteye göre bu yeni Model Y için artık en az 2 milyon 605 milyon TL’nin verilmesi gerekiyor. Aracın diğer versiyonları ise 3 milyon 81 bin TL ve 3 milyon 334 bin TL’den başlıyor. Bundan önce ise Tesla Model Y LR RWD resmi olarak tanıtılmıştı. Sayfanın altındaki paylaşım ile görücüye çıkarılan Model Y LR RWD, firmanın resmi verisine göre 19-inç Gemini jantlar ile beraber 600 km’lik bir WLTP verisine sahip. En üstte 217 km/s hıza çıkabildiği söylenen bu tek motorlu Model Y, 14.9 kWh/100 km verisine sahip ve bu konuda kendi sınıfının en iyisi olarak öne çıkarılıyor. Aracın şu an sadece Avusturya, Çekya, Danimarka, Finlandiya, İsviçre, İspanya, Portekiz, Norveç, İsveç, İzlanda, İtalya, Yunanistan, Polonya, Slovenya, Romanya ve Macaristan‘da alınabileceği aktarılmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Geçtiğimiz haftalarda şirketle alakalı bir gelişme daha ses getirmişti. Elon Musk, geliştirmiş Tesla Full Self-Driving (FSD) / otomatik pilot sisteminin diğer otomobil üreticilerine lisanslanabileceğini belirtiyor. Bunu daha önce de söyleyen Musk, yıllardır geliştirilen ve çok sayıda eleştiri alan sistemi Model serisi araçlara özel bırakmak istemiyor. Bu lisanslama üstünden çok büyük gelir elde etme imkanı olan şirket, uzun zamandır FSD temelinde vadettiği deneyimi sunamıyor, sistem aşırı gelişmiş olmasına rağmen halen umut edilen ya da sözü verilen seviyeden uzakta yer alıyor.

Tesla Model Y yanında bu da ilginizi çekebilir: Franky Zapata’dan yeni hava aracı