reklamı kapat

POPÜLER

1,95 litrelik motordan 477 beygir güç: Alfa Romeo 4C Pogea Racing

Standart bir versiyondan beklenenin çok çok üstünde performans değerlerine sahip olan Alfa Romeo 4C Pogea Racing, Ferrari meraklılarını bile kıskandırabilir.

20’li yılların sonlarına doğru Alfa Romeo ürün gamında görmeye başladığımız 6C, bugün hala klasik otomobil dünyanını en önemli parçalarından birisi olarak gösterilir. Alfa’nın 8C’nin ardından günümüzde 4C ile devam ettirdiği bu seriyle ilgili kısa süre önce çok önemli bir gelişme gerçekleşti. Şirketin Stelvio ve Giulia‘dan aldığı olumlu geri dönüşlerin ardından plana yeni bir model ekleme fikri içerisinde olduğunu öğrendiğimiz ocak ayında, 6C’in İtalya’da tekrar doğabilmesi adına hamleler yapılacağını öğrendik. Ocak ayında gündeme gelen bu haberin ardından henüz konuyla ilgili bir gelişme yaşanmazken, Pogea Racing ekibinin geliştirmesini tamamladığı bu 4C örneği karşımıza çıktı. Standart versiyonda kullanılan motor üzerinde yapılan değişimlerle birlikte bu ufak canavarı bir Ferrari’ye kafa tutabilecek seviyeye getiren ekip, işi bir otomobilden çok arzu nesnesine çekmiş durumda.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Performanstaki artışlar

Meraklılarının kolayca hatırlayacağı üzere bugün bir satış merkezine gidip satın almak istediğimiz bir Alfa Romeo 4C’de, 237 beygir güç üreten 1,75 litre hacminde dört silindirli bir makine karşımıza çıkar. Pogea’nın değişim konusunda ilk aşamayı başlattığı yer ise motorun hacmen 1,95 litreye çıkartması. Bunun hemen ardından tamamen yeni bir turboyu sisteme entegre eden ekip, silindir kafaları, krank mili, piston kolları ve çapları artırılmış emme supaplarıyla başarılı bir kombinasyon yaratmayı başarmış. Son olarak elektronik dokunuşların ve egzoz sisteminin değişimiyle birlikte ortaya 477 beygir güç ve 535 Nm tork çıkartılmış.

Haliyle güç ve tork kısmında elde edilen bu artışı performans değerleri de takip ediyor. Maksimumda 308 km/s hıza erişebildiğini öğrendiğimiz bu yeni 4C, 0’dan 100’e ise sadece 3,6 saniyede çıkabiliyor. Motor bölümünün yanı sıra gövde panellerinde de aerodinamik olarak bu gücü destekleyecek bir kitin uygulandığı modelin önünde 18 arkasında ise 19 inç’lik jantlar kullanılıyor. Şimdilik fiyat bilgisi paylaşılmayan 4C Pogea, Alfistilerin son rüyası olacak.