reklamı kapat

POPÜLER

2020 Volkswagen Golf
Mercedes

2020 Mercedes E-Serisi tanıtıldı; işte bilmeniz gerekenler

Ailenin yenilenen dinamiklerinden nasibini alarak karşımıza çıkan 2020 Mercedes E-Serisi, son dönemlerdeki tüm nimetlerden faydalanıyor.

Uzun süren bekleyiş sona erdi. Cenevre Otomobil Fuarı‘nın iptal edilmesinin ardından tanıtım süreci için yeni bir planlama yapılan 2020 Mercedes-Benz E-Serisi, Stuttgart’ta düzenlenen dijital basın lansmanı üzerinden karşımızda. Satışa sunulduğu 1946 yılından bu yana 14 milyon adedin üzerinde satan E-Serisi Sedan ve Estate, Mercedes-Benz tarihinin en yüksek satış adedine ulaşan modeli olarak öne çıkıyor. Yalın ve heyecan uyandıran yenilikçi tasarımı kadar kaliteli ve nitelikli iç mekânıyla da dikkatleri üzerine çeken 10. nesil E-Serisi, her alanda güncellenerek segmentinin referans noktası olma iddiasını taşıyor.

2020 Mercedes E-Serisi için öne çıkarılan yenilikler

Tam LED farların standart, MULTIBEAM LED farların opsiyonel olarak sunulduğu yeni E-Serisi’nin ön ızgarası ve ön tamponu da yeni. Makyaj kapsamında arka tampon, stop lambaları ve bagaj kapağı da tasarımcılar tarafından yeniden yorumladı. Giriş seviyesinde bile daha sportif bir görünüm sunan Avantgarde dış tasarım konsepti karşımıza çıkarken, başlangıç modelinde ilk kez Mercedes-Benz yıldızı ön ızgaranın ortasında kendine buluyor. Exclusive versiyonu ise özel ön ızgarası, motor kaputunda dik konumda duran yıldız ve ön tampondaki krom süslemelerle isminin hakkını veriyor. AMG tasarım konsepti, AMG Performans modellerini andıran yeni tampon tasarımlarıyla daha sportif bir görünüm sergiliyor. Avantgarde ve AMG tasarım konsepti versiyonları güç kubbelerine sahip bir motor kaputuyla donatılıyor.


Yeni Mercedes-Benz E-Serisi, iç mekân da daha fazla konfor sunmak üzere güncellendi. Standart olarak iki adet dijital 10,25 inçlik ekran sunulurken, opsiyonel olarak iki adet 12,3 inçlik ekran alınabiliyor. İç Mekân Yardımcısı, ENERGIZING COACH ve “PowerNap” (Plug-in hibrit modellerde) ile birlikte ENERGIZING Konfor Paketi ayrıca ENERGIZING koltuk kinetiği sürüş konforuna katkı sağlıyor. Yeni E-Serisi ile birlikte; tamamı deri, ahşap-deri ve spor olmak üzere üç farklı versiyonuyla tamamen yeni bir direksiyon simidi kullanılıyor. 2020 E-Serisi ile birlikte yeni nesil sürüş yardım sistemleri programa dâhil oldu. Yeni nesil direksiyon kapasitif olarak Eller Direksiyonda denetimi, aktif takip yardımcısı, Aktif Dur-Kalk Yardımcısı, Aktif Direksiyon Yardımcısı, Sürüş Yardım Paketi ile alındığında dönüş fonksiyonu ile Aktif Fren Yardımcısı ve araçtan çıkış fonksiyonuyla Aktif Kör Nokta Yardımcısı sürüş güvenliğini daha da ileriye taşıyor. Fonksiyonları geliştirilen Park Paketi, 360° kamera sistemi ile yandan görünüm özelliği sunuyor. Ayrıca otomatik park fonksiyonunu paralel ve dikey park dışında ilk kez taralı alanlarda da çalışıyor.


Yeni E-Serisi ile birlikte elektrikli motorlara geçiş sürecinde önemli bir adım daha atılıyor. Dizel ve benzinli, Sedan ve Estate, arkadan itiş ve dört tekerlekten çekiş olmak üzere yedi farklı Plug-in hibrit versiyon sunuluyor. Yüksek verimlilik seviyesine, düşük emisyona ve yüksek güç üretimine sahip motorların güç yelpazesi benzinlilerde 156 ile 367 beygir ve dizellerde 160 ile 330 beygir arasında değişiyor. İlk kez dört silindirli bir benzinli motor (M 254) ikinci nesil Entegre Marş Jeneratörü ile donatılıyor. Bu donanım ilave 15 kW (20 bg)’a kadar ek güç ve 180 Nm daha fazla tork kazandırıyor. 9G-TRONIC otomatik şanzıman da ikinci nesil ISG’nin adaptasyonu için geliştirildi ve ilk etapta dört silindirli motorla kullanılıyor. Modelin satış süreci bu yıl içerisinde kademeli olarak başlayacak.