reklamı kapat

POPÜLER

Apple iPhone

3 bin TL’yi geçen farklar oluştu; işte iPhone’u yurt dışıdan almanın avantajları

Teknoloji devi Apple, yeni iPhone Xs, iPhone Xs Max ve iPhone XR modellerini tanıttığı gün, eski modellerine de zam yaptı. Yeni fiyatlar ile  iPhone’u yurt dışından almak ciddi avantajlı hale geldi.

Apple‘dan çarşamba akşamı 5,8 inç OLED ekranlı iPhone Xs, 6,5 inç OLED ekranlı iPhone Xs Max ve 6,1 inç LCD ekranlı iPhone XR telefon modelleri geldi. Bunlara ek olarak Apple Watch Series 4 modeli de tanıtıldı. Ancak lansmandan hemen sonra telefonlara çok ciddi zam yapıldı. Güncel dolar kuru nedeniyle yapılan zam, vergiler ile akıl almaz bir seviyeye ulaştı. Bu açıdan bakıldığı zaman iPhone modellerini yurt dışından almak daha avantajlı hale geldi. Örneğin iPhone 7 şu an Türkiye’de 4.999 TL‘ye satılıyor. Telefonu güncel kur ile yurt dışından aldığınız zaman yaklaşık 3.050 TL ödüyorsunuz. Buna 170 TL IMEI kayıt ücreti ekleyince fiyat 3.220 TL seviyesine ulaşıyor. Yani arada 1.780 TL fark oluşuyor. Aradaki fark özellikle iPhone 8 Plus modelinde oldukça açılıyor. iPhone 8 Plus şu an Türkiye’de 7.499 TL‘ye satılıyor. Telefonu güncel kur ile yurt dışından aldığınız zaman yaklaşık 4.285 TL ödüyorsunuz. Buna 170 TL IMEI kayıt ücreti ekleyince fiyat 4.455 TL seviyesine ulaşıyor. Yani arada 3.044 TL gibi büyük bir fark bulunuyor. Ayrıca örneğin iPhone X Apple’ın sitesinden kaldırılmış durumda. 999 dolarlık telefon şu an Türkiye’de 9.999 TL‘ye satılıyor. Bu modeli yurt dışından aldığınız zaman ise güncel kur ile tam 3.706 TL tasarruf ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPhone’ları yurt dışından almanın olumsuz yanları var mı?

Elbette var. İlk olarak telefonların garantisi Türkiye’de geçmiyor. Ayrıca bir pasaport üzerine 2 yıllık zaman içerisinde sadece tek bir telefon eklenebiliyor. Ayrıca kayıt için yakın zamanda yurt dışına çıkılması da gerekiyor. Bu arada yukarıdaki fiyatlara elbette yolculuk fiyatları dahil değil. Yani sadece iPhone almak için yurt dışına çıkmak pek bir anlam ifade etmiyor. Ancak başka amaç için çıkılan yolculuklarda yapılacak bir telefonu alışverişi ciddi fark yaratabiliyor.

İlgili Video

Telefonların resmi tanıtım videosu