reklamı kapat

POPÜLER

306 beygirlik gücü ve öne çıkan özellikleriyle Mercedes-AMG A35 4MATIC [Video]

Paris Otomobil Fuarı’nın ateşli katılımcılarından birisi olacak olan Mercedes-AMG A35 4MATIC, ailenin giriş seviyesi niteliğinde.

Advertisement

Bu yılın başında yeni jenerasyonuyla gündeme gelmeye başlayan Mercedes A-Serisi, o günden itibaren elde ettiği dönüşümün meyvelerini toplamaya başladı. Ailenin üst segment isimlerinden aldığı donanımsal özellikleri, modernize edilmiş bir tasarımla birlikte üzerinde toplayan bu kompakt isim beraberinde şu soruyu da getirdi; “AMG versiyonuyla ateşli hatcback sınıfında ilgi çekmeyi başaran bu canavar, yeni jenerasyonunda çıtayı nereye çıkartacaktı?” Mercedes bu sorunun cevabı öncesinde meraklılarını memnun edecek duyuruyu geçtiğimiz temmuz ayı itibarıyla gerçekleştirdi. A35 adını verdiği ve giriş seviyesi olarak nitelendirilen yeni bir modelin müjdesini veren marka, performans limitlerini nispeten daha ulaşılabilir bir çıtada asfalta indirmeye çalışacaktı. Paris Otomobil Fuarı’nda sergileneceğini bildiğimiz bu model, organizasyon öncesinde kilit özellikleriyle resmi olarak karşımızda durur konumda. Tam adıyla A35 4MATIC şeklinde sesleneceğimiz aracın performans rakamlarıyla abisi A45’e erişemeyecek olanları tatmin edecek cinsten.

Kaputun altında ışık tutmak

Araç bir süredir merak edildiği için öncelikle ilgi odağında olan performans rakamlarını vakit kaybetmeden sizlerle paylaşmak istiyoruz. Kaputunun altında 2.0 litrelik dört silindirli makine barındıran otomobil 306 beygir güç ve 400 Nm tork değerlerini kullanıcılarının hizmetine sunmaya hazırlanıyor. 7 ileri değerli çift kavrama şanzıman üzerinden dört tekerleklere aktarılan bu itici güç, A35 MATIC’i 4,7 saniyede 0’dan 100’e çıkartabilecek. 250 km/s’lik maksimum hızla limitlendirilen otomobilin, sonradan yapılabilecek geliştirmelere açık olduğu da dikkatimizi çeken noktalardan birisi oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Standart versiyona oranla gelen ekstra güç tahmin edebileceğimiz üzere ekstra bir durma talebini de beraberinde getiriyor. Mercedes’in bu noktada işin içerisine dört pistonlu fren kaliperlerinin ve 350 milimetrelik disklerin olduğu bir fren sistemini devreye soktuğunu görüyoruz. AMG imzasının bir gereklilik haline getirdiği sürüş dinamikleri konusundan ise hafif alaşım alüminyum parçalardan üretilmiş adaptif yapıda süspansiyon sistemi, özel sürüş modları ve egzoz sistemi gibi temel parçalar sorumlu.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Gövdede hissedilenler

AMG A35 4MATIC’in tasarım konusunda barındırdığı farklar ise daha önceden gördüğümüz örnekler ile büyük oranda kesişiyor. AMG Line paketinde olduğu gibi hava kanalları genişletilmiş tamponlar, ızgara, spoiler ve difüzör gibi gövde parçaları aracın elde ettiği performans kazanımı destekleyici nitelikte değişimlere uğramış durumda. Görünümü de destekleyen bu sistem kokpit bölümünde; direksiyon, özel konfügre edilmiş dijital ekranlar, koltuklar ve karbon fiber kaplamalarla hissediliyor. A45 versiyonunda 400 beygire kadar limitleri genişleyen yeni jenerasyon A-Serisi’nin bu yeni üyesini ekim ayının ilk haftası içerisinde sahnede göreceğiz. Aracın satış sürecinin ise bu yılın sonlarına doğru başlaması bekleniyor.