reklamı kapat

POPÜLER

Mercedes-Benz Mercedes Vision EQS

40 milyar euro üzerinde yatırım; Mercedes, elektrik odağındaki gelecek planını duyurdu

Geçtiğimiz günlerde ilk detayları beliren elektrik planını detaylaran Mercedes, 2030’a kadar radikal bir dönüşüm süreci vadediyor.

Mercedes elektrikli otomobil geleceğiyle ilgili adımlarına hız veriyor. Geçtiğimiz süreçte kısa ve uzun vadeli planlamaları kapsamında gündemimize aldığımız markanın bu kapsamdaki tüm detayları netleşti. Önümüzdeki 10 yıl içinde, koşulların izin verdiği tüm pazarlarda tamamen elektrik otomobil markası olacak şirket, yarı-elektrikli araçlardan tamamen elektrikli otomobillere geçiş yaparak emisyonsuz ve yazılım odaklı bir geleceğe doğru hızla ilerlemek istiyor. 2022 yılına kadar hizmet verdiği tüm segmentlerde elektrikli araçlara sahip olmayı planlayan markanın ürün gamında, 2025 yılından itibaren ise pazara sunulan tüm yeni araç platformları için tamamen elektrikli alternatif seçilebilecek.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mercedes batarya ve şarj ağı konusunda da önemli hamlelerin eşiğinde

Mercedes-Benz bu değişimi kolaylaştırmak için AR-GE ağırlıklı kapsamlı bir plan hazırlığıyla karşımıza çıkıyor. Markanın 2022 ve 2030 yılları arasında batarya elektrikli araçlara yapılan yatırımlar toplamda 40 milyar Euro’yu aşacak. Elektrikli araç portföy planını hızlandırma stratejisi yanal kollarla da destekleniyor. Mercedes bu kapsamda 200 Gigawatt saatin üzerinde bir batarya kapasitesine ihtiyaç duyacak ve dünya çapındaki ortaklarıyla birlikte batarya sistemleri oluşturmaya odaklanan 9 fabrikalık güncel tesis planına ek olarak, batarya üretmek için 8 adet devasa tesis daha kurmayı planlıyor. Yeni nesil bataryalar, yüksek standarda sahip olacak ve tüm Mercedes-Benz otomobil ve ticari araçlarının yüzde 90’ından fazlasında kullanıma uygun olup, müşterilere bireysel çözümler sunacak kadar esnek olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Marka şarj konusunda da yeni standartlar belirlemek için çalışıyor: “Tak ve Şarj Et” uygulaması kullanıcıların kimlik doğrulaması ve ödeme için ek adımlar olmadan sorunsuz bir şekilde araçların şarja takılmalarına, şarj edilmesine ve fişten çekilmesine olanak tanıyor. “Tak ve Şarj Et”, bu yıl içinde EQS ile birlikte hayata geçecek. me Charge, halen dünyanın en büyük şarj ağlarından biri ve şu anda dünya genelinde 530.000’in üzerinde AC ve DC şarj noktasından oluşuyor. Ayrıca Mercedes-Benz, şarj ağını genişletmek için Shell ile birlikte çalışıyor. Müşteriler, 2025 yılına kadar Avrupa, Çin ve Kuzey Amerika’da 30.000’den fazla şarj noktasından oluşan ve dünya çapında 10.000’den fazla yüksek güçlü şarj cihazından oluşan Shell’in Recharge ağına erişebilecek. Mercedes-Benz ayrıca, Avrupa’da premium tesislerle, kişiye özel şarj deneyimi sunacak birkaç premium şarj noktası açmayı planlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Süreçle ilgili açıklamalarda bulunan Mercedes CEO’su Ola Källenius; “Elektrikli araçlara geçiş, özellikle Mercedes-Benz’in yer aldığı lüks segmentte hız kazanıyor. Kırılma noktası gittikçe yaklaşıyor. Piyasalar bu 10 yılın sonunda tamamen elektriğe geçtiğinde biz hazır olacağız. Bu adım, sermaye dağılımında radikal bir değişime işaret ediyor. Bu hızlı dönüşümü yönetirken karlılık hedeflerimizi korumaya devam edecek, Mercedes-Benz’in başarısının kalıcı olmasını sağlayacağız. Nitelikli ve motivasyon dolu ekibimiz sayesinde, bu heyecan verici yeni dönemde de başarılı olacağımıza inanıyorum.” ifadelerine yer verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlginizi çekebilir

Mercedes EQS; elektrikli ailenin amiral gemisiyle tanışın