reklamı kapat

POPÜLER

707 beygir güç üreten güncel Hellcat motoru, 1970 Dodge Challenger’ın kaputunun altında hayat buldu

10 Nisan 2018

Amerika’nın Indiana eyaletinde düzenlenecek olan özel bir etkinlikte yeni sahibine kavuşacak olan 1970 Dodge Challenger projesi, yeni ile eskinin aracında köprü görevi görüyor.

60’lı yılların sonu ve 70’lerde, Amerika kası olarak nitelendirdiğimiz otomobillerin ilk jenerasyonları sokaklardaki varlığını şaşalı bir biçimde göstermekle meşguldü. Geçen uzun yıllar içerisinde yaşanan krizler ve kapitalizmin yok edici gücü gibi etmenlerden ötürü oyun içerisine dahil olan pek çok model günümüze kadar gelmeyi başaramadı. Ford, Chevrolet ve Dodge gibi demirbaşların hüküm sürdüğü bu ligde, günümüz şartları gereği tasarımlar çok daha modernleşti. Kimilerine bu evrimleşen bu tasarım dili, bu sınıftaki modellerin genlerinden fazlasıyla uzaklaşmasına neden oldu. Bu düşünceye Dodge cephesinden baktığımızda özellikle Challenger‘ın nispeten daha korunaklı bir şekilde değişime uğradığını söylemek mümkün. Lakin tüm bunlara rağmen 70’li yılların genetiğinin yerini hiçbir şey alamayacak. Neyse ki restorasyon ve modifikasyon garajları böyle düşünen otomobil tutkunları için enfes projeler geliştirmeye devam ediyor. Tıpkı şu anda görmekte olduğumuz 1970 Dodge Challenger örneğinde olduğu gibi.

Açık artırmayla satışa çıkacak

Önümüzdeki ay düzenlenecek olan bir açık artırma etkinliğinde sahneye çıkacak olan bu eşsiz projede, güncel versiyonlarda gördüğümüz süperşarj destekli 6,2 litrelik V8 makinenin yer alması geçmiş ile günümüz arasında çok keyifli bir bağın yaratılmasına vesile oluyor. Super Cat olarak isimlendirilen projede motorun yanı sıra şanzıman, süspansiyon ve fren sistemi gibi kısımlarıyla da tamamen yenilenmiş birimleri barındırıyor. İç bölümü tamamen orijinal olarak korunan aracın 19 Mayıs’ta 70.000 dolar civarında bir fiyatla alıcı bulabileceği söyleniyor.