reklamı kapat

POPÜLER

Instagram Focus

Instagram’dan fotoğraf tutkunlarını çok memnun edecek yeni özellik: Focus

Facebook’un popüler platformu Instagram, kısa süre önce fotoğraf tutkunlarını memnun edecek bir özelliğe kavuştu. Focus isimli bu özellik, özellikle tek kameralı telefona sahip kişileri çok memnun edecek gibi görünüyor. İşte detaylar;

Çift arka kameraları akıllı telefonların hemen hepsinde bir portre modu yer alıyor. Bu mod ile telefonlar iki lensi kullanarak arkası bulanık (Bokeh) fotoğraf çekebiliyor. Böylece sonuçlar çok daha kaliteli görünürken, objeyi arka plandan ayırmak anlatılmak isteneni de daha iyi öne çıkartıyor. Bunu Pixel 2 gibi tek kamera ve yapay zeka ile yapan modeller de bulunurken, Instagram süreci eski (Tek kameralı) cihazlara da getiriyor. Bugün duyurusu yapılan “Focus” özelliği, arka planı yazılımsal olarak bulanık hale getirebiliyor. Kadrajdaki kişilerin yüzlerini algılayarak arka tarafı bulanık hale getiren mod, oldukça güzel sonuçlar ortaya koyuyor. Elbette çift kameralı modeller kadar iyi olmayan yani bazı hatalar üretebilen özellik, yine de çok güzel görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Instagram, Focus ile fotoğraf gücünü artırıyor

Tanıtılan yeni özellik iPhone SE, 6S, 6S+, 7, 7+, 8 ve 8+ modellerinde kullanılabiliyor. Aynı zamanda “seçili” Android cihazlarda da kullanılabilen mod, 39.0 sürüm (iOS ve Android) ile herkese açılıyor. Bazı bölgelere gelmesinin bir kaç gün sürmesi beklenen özellik, çok popüler olacak gibi duruyor.

İlgili Video

Kamera konusunda mobilin zirvesi