reklamı kapat

POPÜLER

chernobyl 71. emmy ödülleri

71. Emmy Ödülleri’nde Chernobyl başarısı

71. Emmy Ödülleri perdeleri indirirken törenin en dikkat çeken isimlerinden biri de HBO’nun çok konuşulan mini dizisi Chernobyl oldu.

71. Emmy Ödülleri dün gece sahiplerini bulurken Game of Thrones dışında dikkat çeken bir diğer yapım da Chernobyl oldu. Game of Thrones’un beklentilerinin altında kalan başarısının yanında Chernobyl’in isteneni verdiği söylenebilir. Hem de çok güçlü rakipler karşısında. Çernobil’de gerçekleşen trajik nükleer santral patlamasını konu alan ve gerçek olaylara bağlılığıyla övülen mini dizi, kamera arkasındaki çalışmaların da dahil olduğu Creative Arts başlığıyla beraber 19 dalda aday gösterilmişti. Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen Creative Arts töreninde 7 ödül alan yapım, 71. Emmy Ödülleri’nde ise mini dizilerin yarıştığı kategoride En İyi Mini Dizi, Mini Dizi dalında En İyi Senaryo, Yönetmenlik, Yardımcı Kadın Oyuncu, Başrol ve Yardımcı Erkek Oyuncu olmak üzere 6 adaylığa sahipti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Chernobyl, 71. Emmy Ödülleri’ni başarıyla kapattı

6 adaylıktan 3’ünü kazanan mini dizi, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo ve En İyi Mini Dizi ödüllerini evine götürmeyi başarıyor. Senaryosunu Craig Mazin’in kaleme aldığı dizi gerçeğe olabildiğince sadık kalmaya çalıştıklarını ancak kurgusal bazı değişimler yaptıklarını da geçmişte kaydetmişti.

Chernobyl’in bu yıl yarıştığı kategoride ise çok güçlü bir isim daha bulunuyordu. Netflix’in mini dizisi When They See Us, kategorideki favorilerden biriydi. Ava DuVernay’in baş yapımcılığını üstlendiği yapım da Chernobyl gibi gerçek olayları kendine konu alıyor. Central Park Beşlisi’nin hikayesini anlatan When They See Us, Central Park’ta gerçekleşen korkunç saldırı sonrası Harlemli 5 çocuğun haksız yere suçlanmasını ve hayatlarının nasıl değiştiğini çarpıcı bir şekilde anlatıyor.

İlginizi çekebilir

Chernobyl’in fragmanı