reklamı kapat

POPÜLER

Acemi hırsızın elektronik park freniyle olan imtihanı araç sahibine yaradı [Video]

Kanada’da meydana gelen hırsızlık girişiminde hayatının en anlaşılmaz hırsızlığını yapmaya çalışan bir kişinin çaresizliği kameralara yansıyor.

Günümüz otomobil trendlerinin çıkış noktasının temel noktasını elektronik destekler oluşturmakta. Geri görüş kameraları, katlanır aynalar, sensörler, far asistanları ve örneğini kolaylıkla artırabileceğimiz bu özellikler şüphesiz kullanıcı deneyimlerini de olumlu yönde etkiliyor. Verdiğimiz bu örnekler arasında son dönemlerde öne çıkanlardan birisi de elektronik park freni. 0 kilometre bir otomobil alacak kişiler için artık önemli noktalardan birisi haline gelen bu donanımı, günümüz itibarıyla artık kompakt hatcback modellerde bile görebiliyoruz. Konsolda sağladığı yer ve görüntü avantajının yanı sıra herhangi bir kayma durumunu da önleyen bu sistemin bir gün hırsızlık olayının önüne geçebileceği ise çoğumuzun aklına bile gelmezdi. Başroldeki hırsızın acemiliğinden de kaynaklanan olayın gerçekleştiği yer ise Kanada.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Araç içi kamerasına yansıdı

Olayın detaylarını bizzat aracın sahibinin aktarmasından ötürü her aşamayı kayıpsız bir şekilde öğrenebiliyoruz. Spor salonundaki dolapta otomobilin anahtarıyla birlikte cüzdan ve telefonu da çalan hırsızın yaşadığı durum, kokpitte yer alan kameraya da net bir şekilde yansıyor. Direksiyona oturmasının ardından nefes nefese kontağı çevirerek olay yerinden uzaklaşmak istediği anlaşılan acemi hırsız, gaza basmasına rağmen bir türlü istediği şekilde yola koyulamıyor. Halihazırda, araçta yer alan elektronik park freninden bihaber olduğu da çok net bir şekilde görülebiliyor. Park alanında bir süre dolandıktan sonra duruma anlam veremeyen hırsıza, orada bulunan ve olayın bir hırsızlık olduğundan habersiz birisinin yardım çabası da video içerisinde karşımıza çıkmakta. Tüm bu kargaşa gerçekleşirken araç içerisinde gelen uyarı sesleri de park freninin çekili olduğuna işaret etmekte. Bir süre sonra arka tekerleklerin tamamen kilitlenmesiyle sonuçlanan bu hırsızlık girişimi, polislerin aracı park halinde bulmasıyla sona eriyor.

Video