reklamı kapat

POPÜLER

YouTube

Açıklanan inanması güç rakamlarla bir dev: YouTube

Google‘ın sahibi olduğu dünyanın en büyük video platformu YouTube, her türlü tartışmaya ve soruna rağmen büyümeye devam ediyor.

Google’ın yaptığı en önemli satın alma olarak geçen YouTube, tüm dünyayı değiştiren bir platform oldu. Kendi alanında tartışmasız lider konumunda yer alan servis, açıklanan sonra rakamlarla bir kez daha büyüklüğünü gözler önüne seriyor. Bunlara baktığımız zaman ilk olarak kullanıcı sayısı karşımıza çıkıyor. Buna göre platform şu an aylık tam 2 milyar kullanıcıyı geride bırakmış durumda. Bu 2 milyardan fazla kullanıcının yüzde 62’sini erkekler, yüzde 38’ini ise kadınlar oluşturuyor. Bünyesine her dakika 500 saatten fazla yeni içeriğin yüklendiği servis, şu an yaklaşık olarak 140 milyar dolarlık bir market değerine sahip. İçerisinde en çok izlenen video 6.3 milyar ile Despacito müzik videosu olan YouTube, her gün tam 5 milyar video izletiyor. Platform içerisinde 2018 verilerine göre en çok gelir elde eden kanal 22 milyon dolar ile 21 milyon aboneli Ryan ToysReview olurken, en çok aboneye sahip kanal ise 107 milyon ile ile T-Series konumunda bulunuyor. Videolarının yüzde 70’i mobilde izlenen platformun, ortalama izleme süresi ise 40 dakika olarak açıklanıyor. Platform içerisindeki en beğenilmeyen video ise 16 milyon “dislike” ile Rewind 2018 konumunda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YouTube artık hayatımızın bir parçası

Televizyonların tahtını sallayan platform, şu an izleme global izleme trafiğinin büyük bölümünü Netflix ve benzeri çevrim içi video servislerine kaptırıyor. Özel içerik konusunda adımlar atan ancak bunlar çok yeterli olmayan servis, video yanında müzik tarafında da öne çıkıyor. 91 ülkede 80 dil desteğiyle hizmet veren platform, yıkılmaz bir kale olarak karşımızda yer alıyor.

İlginizi Çekebilir

Twitter’ın beğenilen yeni özelliği