reklamı kapat

POPÜLER

Ailenin en küçüğü Jaguar E-Pace, yeni motor seçeneğiyle artık daha ulaşılabilir

Jaguar E-Pace’in giriş seviyesine eklenen güç değeriyle daha tutumlu olan motora, altyapıda adaptif süspansiyon geometrisi eşlik edecek.

Jaguar’ın F-Pace ile aldığı olumlu geri dönüşlerden doğan ve ailenin en küçüğü olarak geçtiğimiz yılın temmuz ayında tanıtımı gerçekleştirilen E-Pace, elde edilen başarıyı bir istikrara dönüştürdü. Pek çok köklü mecranın yılın otomobili listesinde yer verdiği bu küçük oyuncuya olan ilgiden fazlasıyla memnun olan Jaguar, bu ilgiyi karşılıksız bırakmamak adına güzel bir çalışmayla karşımıza çıkıyor. Motor ve süspansiyon gibi sürüş dinamiklerini doğrudan etkileyen parçalarda yapılan bu yeniliklerle birlikte, E-Pace’i satın almayı düşünenlerin sayısı biraz daha artış gösterebilir. Fiyat konusunda da aracı daha ulaşılabilir yapan bu motor seçeneğinin doğrudan giriş seviyesine yerleştirildiğini de belirtmeden geçmeyelim.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Farklı açılardan gelen yenilikler

E-Pace’in halihazırda; 150, 180 ve 240 beygirlik güç seçenekleriyle dizel ve 246 ve 296 beygir seçenekleriyle benzinli motorlarla satın alınabildiğini biliyoruz. Jaguar’ın 2.0 litrelik benzinli motor ailesinin giriş seviyesine getirdiği yeni seçenekse 200 PS‘lik güç değerini beraberinde getiriyor. Aracı 0’dan 100’e 7,7 saniyede taşıdığı söylenen bu makinenin 100 kilometredeki ortalama tüketimi 6,5 litre ile 7 litre arasında. E-Pace’ motorla birlikte gelen ve bizce motordan daha önemli olansa adaptif süspansiyon opsiyonu. Değişken yapıdaki üçlü sistemin ve hidrolik valflerin bir arada kullanıldığı bu sistem, aracın özellikle virajlardaki dinamiklerine gözle görülür oranda fark yaratacak. “Arazi” modunu da kullanan Jaguar, off-road deneyiminde de daha kaliteli bir sürüş vadediyor.


Yeniliğin son kısmında ise multimedya ve elektrik sistem parçaları yer alıyor. Sürücüsünü anahtar veya akıllı telefon bağlantısına göre tanıyarak koltuk, klima kontrolü ve bilgi-eğlence sistemini otomatik olarak ayarlayan yeni bir sistem de E-Pace’in elini güçlendirdi. Yapay zekanın da desteğine sahip olan bu sistem, hava durumundaki değişimi algılayarak araç içerisini de önceden hazırlıyor. Bu da soğuk bir kış gününde siz aracınıza doğru ilerlerken direksiyon ve koltuk gibi parçaların ısınmaya başladığını görüyor ve yine önceden hazırlanan çalma listenizi başlatmaya hazır olmanız gerektiği anlamına geliyor. İngiltere’de bir önceki giriş seviyesi versiyonuna göre yaklaşık 4.000 strelin daha ucuz olan yeni motorun, gelmesi takdirde Türkiye’de de ilgi göreceğini düşünüyoruz.

İlgili video

Jaguar E-Pace tanıtım filmi