reklamı kapat

POPÜLER

AsteroidOS 1.0
AsteroidOS 1.0
AsteroidOS 1.0
AsteroidOS 1.0
AsteroidOS 1.0
AsteroidOS 1.0

Akıllı saatler için açık kaynak kodlu ve Türkçe dil destekli işletim sistemi: AsteroidOS [Video]

Şu an akıllı saat denildiği zaman akla Google‘ın Wear OS (Android Wear) ve Apple‘ın watchOS işletim sistemleri geliyor. Diğer bazı akıllı saatlerin kendi işletim sistemleri bulunuyor ancak süreç bu iki işletim sistemi üzerinden dönüyor. Fakat sürece yeni bir seçenek olarak AsteroidOS da dahil oluyor.

Tam dört yıl önce doğan ve 2016’da Alpha haline ulaşan AsteroidOS, akıllı saatlere özel olarak hazırlanmış bir işletim sistemi. Kısa süre önce 1.0 sürümü herkesin kullanımına açılan işletim sistemi, yenilikçi bir arayüz ve özellikleri kişilere sunuyor. Asus ZenWatch 1 / 2 / 3, LG G Watch Urbane / G Watch / G Watch R ve Sony Smartwach 3 gibi akıllı saatlere kurulabilen işletim sistemi, aynı zamanda bunlar harici birçok cihaza da yüklenebiliyor. Ana ekranı dört farklı kaydırma hareketiyle bölen AsteroidOS, üstte hızlı ayar kontrollerini barındırıyor. Sola kaydırma yapıldığı zaman bildirimler karşınıza çıkarken, altta uygulamalar yer alıyor. Burada hesap makinesi, takvim ve alarm gibi uygulamalar bulunuyor. Sağ tarafta ise benim günüm isimli bir ekran bulunuyor. Burada kişiler takvim etkinlikleri gibi bilgileri sırasıyla görebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kişilerin saatlerine Google WearOS ile beraber kurabileceği AsteroidOS, “dual boot” desteği veriyor. Yani başlangıçta hangi işletim sisteminin açılacağı bilgisayarlarda olduğu gibi seçilebiliyor. Türkçe dil desteği öne çıkan detaylarından olan işletim sistemi, Bluetooth Low Energy (BLE) teknolojisiyle Android akıllı telefonlara bağlanabiliyor. Bunun için telefonlara buradaki uygulamanın yüklenmesi gerekiyor.

AsteroidOS 1.0
AsteroidOS 1.0
AsteroidOS 1.0
AsteroidOS 1.0

AsteroidOS açık kaynak kodlu yapısıyla fark yaratıyor

Bu herkesin işletim sisteminin geliştirme sürecine katılabileceği anlamına geliyor. Tüm detaylarına ve yükleme adımlarına buradan ulaşabileceğiniz işletim sistemi, büyük gelecek vaadediyor gibi duruyor. Ancak daha yolun başında olunduğunu belirtmekte fayda var.

Video