reklamı kapat

POPÜLER

Akıllı televizyon rehberi

Philips 46PFL6606
Philips 46PFL6606
Daha önce incelemesini yazdığımız modeli dosyamız için bir kez daha ofisimizde ağırladık. Konunun girişinde belirttiğimiz gibi gördük ki gelen güncellemeler kullanıcı ekseninde fark yaratabiliyor. Philips geçen zaman içinde Net TV adını verdiği akıllı televizyon arayüzüne ve uygulamalara önemli yatırımlar yaptı. Sınırlı yerli içeriğin olduğu bir ortamda, Net TV’de Habertürk, CNN Türk, NTV, NTV Spor, Hürriyet ve FOX gibi halihazırda kullanılabilen yerli uygulamaların bulunması bunun en önemli kanıtı. Yerli içeriklerin haricinde popüler video siteleri YouTube, Vimeo ve Dailymotion ile sosyal servislerden Twitter ve Facebook’un da uygulamaları mevcut. Twitter’ın arayüzünün kullanışlı olduğunu söylemek zor. Özellikle USB klavye desteğinin olmamasından ötürü uzaktan kumanda ile yazı yazmak fazlasıyla yorucu olabiliyor. Neyse ki Android ve iOS’e özel MyRemote imdada yetişiyor da bu büyük bir sorun olmaktan çıkıyor. Uygulamaların bir güzelliği de akıllı telefonunuz DLNA desteklemese de içindeki mevcut içeriği birkaç dokunuşla televizyonda görüntüleyebilmeniz. Anlayacağınız gibi içerik güzel ancak Philips’in kullanıcı arayüzü üzerinde biraz daha çalışması gerekiyor. Daha estetik ve kullanışlı bir arayüz yapılabilir.

FLASH’SIZ İNTERNET TARAYICI
46PFL6606’da internet bağlantısı Wi-Fi adaptörü veya Ethernet kablosu yoluyla sağlanıyor. DLNA haricinde USB ve SD kart üzerindeki medyalar da televizyonda görüntülenebiliyor. Format desteği iyi ancak önemli bir eksi söz konusu, altyazı desteği yok. Televizyonda internet tarayıcı da mevcut. Lakin yukarıda da değindiğimiz gibi uzaktan kumandayla internet gezintisi gerçekten zahmetli. Akıllı telefonunuz yoksa işiniz biraz zor. İnternet tarayıcının Adobe Flash desteği yok. Bu da çeşitli web sitelerini veya web sitelerindeki bazı içerikleri görememek demek. 46PFL6606’yla izlediğiniz televizyon yayınını USB üzerinden sabit disklere kaydedebiliyorsunuz. Kayıt devam ederken istediğiniz an yayını duraklatıp sonrasında kaldığınız yerden izlemeye devam edebiliyorsunuz. Ayrıca USB bağlantı noktası üzerinden cihazlarınızı şarj edebiliyorsunuz.

KRİTİK ÖZELLİKLER
İnternet Bağlantısı
• Wi-Fi adaptörü, LAN
İnternet Tarayıcısı
• Var
Adobe Flash Desteği
• Yok
DLNA
• Var
Twitter ve Facebook
• Var
Skype
• Yok
Android Uygulaması
• Var
iOS Uygulaması
• Var

ARTILAR
Yerli içeriğe sahip uygulamalar, başarılı Android ve iOS uygulamaları

EKSİLER
Haricen oynatılan video dosyaları için altyazı desteği yok, arayüz geliştirilmeli

FARK YARATAN ÖZELLİKLER
Bir süre önce olsa belki başka şeyler söylerdik ama şu aşamada Philips NetTV içeriğinin yerli uygulamalarla zenginleşmiş olması cihazın en büyük avantajı. İnternette sıkça ziyaret ettiğimiz web siteleri ve takip ettiğimiz haber kanallarının uygulamaları Philips’i bir adım öne çıkarıyor. Android ve iOS uygulamalarının telefondaki içeriği oynatabiliyor olması da güzel.

ÜRÜN LİSTESİ ve KARŞILAŞTIRMA
Samsung UE46D8000
Philips 46PFL6606
LG 42LW5500
Panasonic TX-P50VT30E
Sony KDL-40EX721
Toshiba 42SL833
Vestel Smart TV 42PF7017
Karşılaştırma Tablosu