reklamı kapat

POPÜLER

Alibaba elektrikli otomobil

Alibaba da elektrikli otomobil pazarına giriyor; işte modellerden detaylar

Elektrikli otomobil pazarı için önemli bir ortakla el sıkışan Alibaba, dünyanın ilk hızlı kablosuz şarj desteği vadeden modellerini asfalta indirmek istiyor.

Elektrikli otomobil pazarının küresel otomobil üreticilerinin de ötesine geçerek yeni girişimler için sağladığı fayda tartışılmaz. Son 5 yıllık dönemde gerek Uzak Doğu gerekse Amerikan merkezli birçok yeni ismi devlere kafa tutacak modellerle karşımızda gördük. Madalyonun Uzak Doğu pazarıysa kelimenin tam anlamıyla kontrolden çıktı. Çinli üreticilerin kısa sürede dev bir pazara dönüştürdüğü araçlar, kullanıcıların artık günlük kullanım alışkanlıklarına nüfuz etmiş durumda. Piyasada var olan hareketlilik otomobil pazarının da ötesine geçti. Öyleki Apple ve Sony gibi teknoloji şirketlerinin de kendi elektrikli modelleri için hazırlık içerisinde olduğunu biliyoruz. Bu furyaya son katılan isimse Çinin dev grubu Alibaba oldu. Şirkete bu amacında yardım edecek isimse çok yabancı değil.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Alibaba elektrikli otomobil projesinde SAIC ile ortak olacak

Kısa süre önce dış basında da büyük yankı bulan duyurunun detaylarına baktığımızda, bizleri Alibaba’ya eşlik edecek bir diğer dev olan SAIC karşılıyor. Çin’in en büyük otomobil üreticileri listesinde başı çeken grubu, ocak ayı itibarıyla Türkiye’ye dönüş yapan İngiliz MG markasının sahibi olarak da anımsayabiliriz. Alibaba ile gerçekleştirilen ortaklıkla birlikte ise kullanıcılara Zhiji Auto / IM markası altın otomobiller sunulacak. Açıklamalardan bu markanın premium sınıfta çözümler sunacağını da net şekilde görebiliyoruz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Marka tanıtımıyla birlikte TOGG’da olduğu gibi bir adet sedan bir adet SUV modelinin ön gösterimi yapıldı. Bu araçlar dış ve iç tasarımlarındaki detayları dışında teknolojik ekipmanlarıyla da fazlasıyla iddialı. Yarı otonom sürüş teknolojisi iddiası taşıyan modeller; 15 adet yüksek çözünürlüklü kamera, 12 adet yüksek işlem kabiliyetli sensör, ladar ve lidar sistemleriyle donatılacak. Aracın otonom teknolojisinin merkezini ise NVIDIA oluşturacak.


Tanıtımla birlikte araçların teknik nitelikleriyle ilgili de önemli parçalar gönderildi. Altyapıda iki adet elektrik motorunun kombinasyonunun kullanıldığı bu düzende yaklaşık 540 beygir güç ve 700 Nm tork değerleri vadediliyor. Sedan versiyon bu dinamikler üzerinden 0’dan 100’e hızlanmasını 3,9 saniyede tamamlayabilecek. İşin batarya kısmında ise şu anda iki seçenek ön planda. Standart olarak 93 kWh’lık ünite gönderilirken, 115 kWh’lık paket de ek ücret karşılığı araçlara entegre edilebilecek. Bu bataryalarla tek seferde yaklaşık 875 kilometre menzil değerini yakalamak mümkün olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Araçları tüm bu rakamlar dışında ayrı bir noktada konumlandıracak özellik ise şarj bölümünde. Özellikle belirtilen bu bölümde, dünyanın ilk yüksek hızlı kablosuz şarj desteği sunan araçlarla karşımıza çıkılacağını görüyoruz. 11 kW’a kadar kablosuz hızlı şarj sunacak olan modeller yaklaşık 1 saatlik dolumla 80 kilometreye kadar yol kat edebilecek. İlk olarak sedan versiyonla nisan ayında karşımızda olacak marka, 2022’de de SUV’yi pazara sunacak.

İlgili video

ZS EV tanıtımı