reklamı kapat

POPÜLER

Renault CEO

Renault CEO’sundan Çinli elektrikli otomobillerle ilgili dikkat çeken açıklama

Renault Grubu başkanı Jean-Dominique Senard, Avrupa’ya ithal edilecek Çinli elektrikli otomobillerin ciddi bir sınav olacağına inanıyor.

Elektrikli otomobil pazarının gözümüzün önünde büyüyen inanılmaz bir rekabete dönüşmesi çok da uzun sürmedi. Özellikle son birkaç yılda Avrupa merkezli üreticilerin attığı radikal adımlarla, kısa ve uzun vadeli model planlamarının tamamen bu sınıfa olduğunu gördük. Lakin gözlerimizi biraz daha ileriye, Uzak Doğu pazarına döndürdüğümüzde sürecin çoktan bir “Yürüyen Dev”e dönüştüğü görülebilir. GAC Motors başta olmak üzere Çinli markaların elektrikli modellerini Amerika ve Avrupa gibi pazarlara uygun fiyatlarla sokması da bu sürecin hararetlenmesindeki etmenleri arasında. Avrupalı otomobil üreticileri her zamankinden çok daha fazla elektrikli modeller üretiyor olsa da, Renault Grubu başkanı Jean-Dominique Senard yakında Avrupa’ya ithal edilecek Çinli EV’lerden karşı karşıya kalacakları rekabetin ciddi bir sınav olacağına inanıyor.

Aiways U5

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Renault ve diğer markaları ciddi bir sınav bekliyor

Avrupa’nın pek çok yerindeki merkezi yönetimlerin, çevre kirliliği gibi etmenlerle elektrikli araç alımları için uyguladıkları ekstra teşvikler şüphesiz buradaki akının temel maddelerinden birisi olacak. Aslında bu durumun benzerini Uzak Doğu ülkelerinde de görmek mümkün. Pazardaki bu büyüme Çinli grupları Avrupa merkezli şirketlere ortak olma konusunda kelimenin tam anlamıyla iştahlandırıyor. Jean-Dominique Senard süreci; “Gerek Avrupa için gerekse dışından şiddetli bir rekabetle karşı karşıya kalacağımız aşikar. Bu sürece karşılık verebilmek için hızlı bir uyum süreci yürütmek zorundayız.” ifadeleriyle özetliyor. Geely’nin Volvo satın almasıyla büyük yankı uyandıran gelişmelerin önümüzdeki süreçte artış göstereceğine hiç şüphe yok. Belki de “Çinli” fobisini yıkma vaktimiz de geldi.

İlginizi çekebilir

Tüm merak edilenleriyle 2020 Volkswagen Golf

İLGİLİ HABERLER