reklamı kapat

POPÜLER

Audi

Alman otomotiv üreticisi Audi, dev bir gelişme ile karşımızda

Hali hazırda Volkswagen’e bağlı olarak çalışmalarını sürdüren lüks otomobil üreticisi Audi, çalışanlarını üzecek bir gelişme ile karşımızda.

Dünya çapında bütün otomotiv üreticileri özellikle son yıllarda maliyetleri kısma yoluna gidiyor. Gerek ürettikleri araçlarda kullandıkları malzemeleri değiştirerek gerek ise arka planda bulunan fabrika ve çalışan gibi giderleri kısarak yapılan bu maliyet düşürme çabaları bizim için artık oldukça alışıla gelmiş bir haber. Bu haberlerin en yenisi ise Alman üretici Audi cephesinde geldi. Lüks otomobil üreticisi gelecek planları kapsamında kemer sıkma politikasını resmen uygulamaya koyuyor. Buna göre markanın fabrikalarında bulunan 9500 çalışının pozisyonları 2025 yılına kadar kademeli olarak sonlandıracak. Altını çizmek gerek ki marka, İşçi Temsilcileri Kurulu yaptığı uzun görüşmeler sonucu bu kararın alındığını ve çalışanlarının işine son verilmeyeceğini açıklandı. Sonlandırılan pozisyonlar yerine yeni eleman da alınmayacak. Pozisyonları son bulan işçiler için ise emeklilik görüşmeleri yapılacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Audi gelecek planını uygulamaya koyuyor

Audi’nin maliyet kısma politikası uzun süredir gündemde olan bir konu. Üretici 2029 yılına kadar yaptıkları tasarrufları sayesinde 6 milyar euro tasarruf yapmayı hedefliyor. Böylece gelecek yatırımları olan elektrikli ve otonom araç teknolojilerine ek bütçe ayrılmış olacak. İş sonlandırmalarının derinine indiğimizde içten yanmalı motorlara ait teknolojilere artık o kadar da fazla eleman gerek olmaması yatıyor olabilir. Öyle ki Almanya’da yapılan bir araştırma sonucu elektrikli araçlara geçiş sürecinde,  2035 yılına kadar yaklaşık 115 bin çalışan işsiz kalacak. Tabi bunun yanında yeni çalışma alanları da oluşacak.

İlginizi çekebilir

2020 Audi Q3 Sportback