reklamı kapat

POPÜLER

Audi elektrikli

Audi elektrikli orta segmentte Tesla’ya göz dikti

Alman otomobil üreticisi Audi elektrikli e-Tron GT modelinin küçültülmüş bir versiyonunu D segmenti için hazırlıyor. Otomobil Tesla Model 3’e direkt rakip olacak.

İngiliz otomobil dergisi Autocar‘ın haberine göre Alman üretici yakın gelecekte e-Tron GT’den daha küçük ve daha ulaşılabilir bir elektrikli sedan geliştirmeyi planlıyor. Q4 e-Tron elektrikli crossover’ın Cenevre’de tanıtılmasının hemen ardından ortaya çıkan bu gelişme, Audi’nin Tesla Model 3’e direkt olarak rakip bir otomobil üreteceği anlamına geliyor.

Audi tasarım şefi Marc Lichte, D segmenti temsilcisi A4 ebatlarında bir elektrikli otomobil üretileceğini şu sözlerle doğruladı: “Elektrikli model yelpazemizde SUV’ler ve e-Tron GT gibi sportif otomobiller bulunacak. Ayrıca A4 segmentinde de bir elektrikli otomobil üzerinde çalışıyoruz.”

Rakip BMW ya da Mercedes değil

Premium D segmenti BMW 3 Serisi ve Mercedes-Benz C-Sınıfı gibi önemli otomobillerin mücadele ettiği bir sınıf. Ancak Lichte’nin sözleri ışığında Audi’nin bu segmentte Tesla Model 3‘ü gözüne kestirdiğini söyleyebiliriz. 2023 yılında ortaya çıkması beklenen yeni elektrikli Audi, sadece elektrikli otomobiller için geliştirilen PPE altyapısına sahip olacak. PPE platformu aynı zamanda e-Tron GT’ye de hayat veriyor. Yani Tesla, Model 3 ile Model Y’yi aynı altyapı üzerine oturturken; Audi’nin henüz isimsiz olan elektrikli sedanı Q4 e-Tron ile ortak olmayacak. Q4 e-Tron VW Grubu’nun MEB altyapısına sahip. Bu platform aynı zamanda Volkswagen’in I.D. isimli elektrikli model yelpazesine de temel oluşturacak.

Alman marka Q4 e-Tron’un ciddi bir satış başarısı yakalayacağından emin; ancak Model 3 rakibi sedanın nasıl satacağı henüz bilinmiyor. Günümüzde crossover’lar geleneksel sedanlardan çok daha yüksek satış rakamlarına ulaşıyor, dolayısıyla Q4 e-Tron’un çok satacağını tahmin etmek zor değil. Ancak Tesla Model 3’e olan ilgi de henüz sedanların hala iş yaptığının kanıtı. Yani A4 segmentinde bir elektrikliyi pek de yabana atmamak lazım.

Lichte ve ekibinin yeni sedanda e-Tron GT’nin bir çok karakteristik tasarım öğesini kullanabileceğini düşünüyoruz. Yani Audi’nin elinde büyük bir koz olacak. Ancak otomobilin 2023 gibi ileri bir tarihte ortaya çıkacak olması Tesla’nın lehine bir durum. Bu süre sektör için uzun bir süre; Elon bu sürede üretim problemlerini çözebilir, hatta Model 3’ü güncelleyebilir. Her halükarda elektrikli premium D segmenti, 2023’e kadar Tesla’ya ait.

İlgili video

Audi e-tron SUV’den nefes kesen “85 derecelik eğimde” gövde gösterisi