reklamı kapat

POPÜLER

Almanya savunma bakanının fotoğrafından parmak izi kopyalandı

Günümüzde çoğu akıllı telefonda kullanılmaya başlanmasına rağmen güvenilirliği sorgulanmaya devam eden parmak izi okuyucularla ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı. Görünüşe bakılırsa parmak izi okuyucuyu kandırabilmek düşünüldüğünden daha kolay.

_79966073_bebdd85e-143d-4be1-aedb-b8c800cbdba9
Avrupa’daki en büyük hacker topluluklarından biri olan Chaos Computer Club‘ın üyelerinden Starbug‘a göre, parmak izi korumasını geçebilmek için kişinin parmağının göründüğü birkaç fotoğraf yeterli oluyor. Alman savunma bakanı Ursula von der Leyen‘in fotoğraflarından parmak izini alabildiğini belirten hacker, herkese açık bir uygulama olan VeriFinger aracılığıyla farklı açılardan çekilmiş parmağın izinin alınabildiğini ve istenildiği gibi kullanılabildiğini belirtiyor.

Tabii bu hack işlemini gerçekleştirmek için öncelikler hacker’ın parmak izi sahibinin telefonunu veya parmak izi ile girişe izin veren herhangi bir cihazını elinde bulundurması gerekiyor. Parmağın birkaç açıdan fotoğrafının çekilmesi gerektiğini düşünürsek, ünlü kişiler haricinde bir kişinin parmak izini almak pek de kolay olmasa gerek. Ancak yine de parmak izi korumasının yalnızca fotoğraflar yardımıyla aşılabilmesinin kulağa pek de hoş gelmediğini söyleyebiliriz. Özellikle de güvenlik önlemi olarak parmak izi okuyucu kullanan cihazlar çoğaldıkça ileride daha büyük güvenlik zaafiyetleriyle karşılaşmamız olası.