reklamı kapat

POPÜLER

Amazon YouTube

Amazon’dan YouTube’a rakip mi geliyor?

Dünyanın en büyük çevrimiçi alışveriş sitesi Amazon, bugün ilginç bir konuyla gündeme geldi. Eğer bu doğruysa video sektöründe büyük bir rekabet başlayacak.

Google hatırlarsınız geçtiğimiz dönemde YouTube’un Echo Show ve Fire TV erişimini kesmişti. Google ile bu konuda görüşme içerisinde bulunan Amazon, TV Answer Man tarafından keşfedildiği üzere YouTube’a bir rakip geliştiriyor. Kısa süre önce Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Marka Ofisi’nde “Amazontube” ve “Opentube” isimlerini kayıtlayan şirket, detaylara bakıldığın tam da bir video servisinden bahsediyor. YouTube gibi kişilerin kendi içeriklerini yükleyebileceği görülen platform, “Tube” takısından da bir gönderme yapıyor. Ayrıca DomainNameWire’a göre şirketin yakın zaman önce “AlexaOpenTube.com, AmazonAlexaTube.com, ve AmazonOpenTube.com” alan adlarını aldığı belirtiliyor. Yani alışveriş devi ciddi bir çalışma içerisinde bulunuyor.

Amazon, YouTube’un karşısında başarılı olabilir mi?

Bizce bunun cevabı kısa vadede hayır, uzun vadede ise evet. Biliyorsunuz YouTube‘daki içerik üreticiler Google’ın reklam / para politikasından çok memnun değil. Eğer alışveriş devi maddi olarak farklı bir şeyler sunarsa kendisine büyük bir kitleyi çekebilir. Maddi olarak çok büyük bir parayı kasasında tutan şirket, hali hazırda Amazon Prime ile video tarafında yer alıyor. Bunun son kullanıcıya döndürülmesi ise oldukça olası görünüyor.