reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Android 13

Android 13 işletim sistemi ile bildirimler izine bağlanıyor

Android 12 işletim sisteminin yerini alacak Android 13 için önemli yenilikler var. Bunlardan birisi bildirimler ile alakalı.

2022 sonuna doğru tanıtılacak, genel kullanıma ise 2023 yılında girecek Tiramisu kod adlı Android 13 için geçtiğimiz ay bazı yenilikler çıkmıştı. O ilk detaylar burada yer alırken, geçtiğimiz günlerde de burada yer alan QR kod dahil bazı yenilikler kendisini göstermişti. Bugün ise daha önceki bilgilerde de kendisini gösteren yeni bildirim altyapısı gündemde. Çünkü AP tarafından yeni dönem için ilk ekran görüntüsü geldi.

Android 13 işletim sisteminde bildirimler net olarak izne bağlanacak. Bir uygulamayı açtığınız zaman (iOS tarafındaki gibi örnek aşağıda) bir menü karşınıza gelecek ve burada bildirimlere izin vermeniz ya da izin vermemeniz istenecek. İzin verirseniz uygulamanın bildirimleri gelecek, vermezseniz uygulama bildirim gelmeyecek. Kişiler bu ayarı daha sonra da istediklerini gibi değiştirebilecek.

Bu sistem genel olarak güzel karşılanıyor çünkü bazı uygulamalar bildirimler ile can sıkabiliyor. Bunu en başından engelleyebiliyor olmak, kişileri fazlasıyla memnun edecek gibi görünüyor. Android 13 için gerçekten ciddi hazırlıklar yapan Google, buna ek olarak Android 12L sürümünü de yayınlamaya hazırlanıyor.

Bilmeyenler için Android 12L direkt olarak büyük ekranlı cihazlara (Tablet, katlanabilir telefon vb.) odaklanıyor ve detayları burada yer alıyor. Android 12L için halen beta testleri sürüyor.

İlginizi Çekebilir: Huawei’nin yeni katlanabilir telefonu ile tanışın