reklamı kapat

POPÜLER

android google pixel

Android açığını bulup Google’dan rekor ödül kazandı

Çin’de güvenlik araştırmacısı olarak çalışan Guang Gong, Android’de yer alan önemli bir açığı keşfetti. Orijinal Google Pixel serisini direkt olarak etkileyen bu problemi fark etmesi ve yetkililere bildirmesiyle birlikte rekor ödüle layık görüldü.

Bildiğiniz gibi pek çok teknoloji devi kullanılarını kendi açıklarını bulmaya teşvik ediyor. Apple, Google, Microsoft gibi firmalar bu açıkların önce kendilerine bildirilmesi durumunda yüksek miktarlarda ödül teklif ediyor. Bu program sayesinde potansiyel problemlerin önüne erkenden geçilebilmesi amaçlanıyor. Şimdiye kadar bu kapsamda ödül alan birçok kişinin haberlerini duyduk. Guang Gong ise kazandığı büyük ödülle herkesi geride bırakmayı başarıyor.

Aylar süren süreç

Çin’de Qihoo 360 Technology firmasında görev yapan Gong, Google Pixel telefonlara hiç yabancı değil. Piyasadaki en güvenli cihazlardan biri olarak bilinen bu modelde ciddi bir açık olduğunu fark edip bahsi geçen problemi Ağustos 2017’de Google’a bildirdiği ifade ediliyor. Yapılan incelemeler sonucunda onun tespitinin doğru olduğu anlaşılıyor. Google aralık ayında yayınladığı bir yeni güncellemeyle birlikte bu güvenlik açığını çoktan kapattı. Ardından problemi fark etmelerine yardımcı olan Guang Gong’un bu yardımından dolayı 112.500 dolar ödül kazandığı açıklandı. Doğrusu onun bu başarısı yakın gelecekte farklı kişilere de ilham verirse hiç şaşırmayız.