reklamı kapat

POPÜLER

Huawei P20 Android

Birçok Android cihazı etkileyen büyük açık; listede Huawei P20 ve Galaxy S modelleri de var!

Android dünyasında can sıkıcı bir haber daha gündeme geldi. Google Project Zero takımı Huawei P20 dahil birçok cihazı etkileyen büyük bir açık buldu.

Akıllı telefonlara yönelik açıklar karşımıza çıkmaya devam ediyor. Bu sefer bulunan açık ise direkt olarak Google Project Zero takımı tarafından tespit edilmiş durumda. “Zer0-Day” olarak geçen bu açık sayesinde telefonların tüm kontrolünün uzaktan ele geçirilebildiği aktarılıyor. Açığın Play Store dışında dağıtılan uygulamalar ya da direkt olarak Chrome üstünden risk oluşturduğu söylenirken, Project Zero ekibi bu açığa sahip cihazları şöyle açıklıyor:

Pixel 1, Pixel 1 XL, Pixel 2, Pixel 2 XL, Huawei P20, Xiaomi Redmi 5A, Xiaomi Redmi Note 5, Xiaomi A1, Oppo A3, Moto Z3, Oreo’lu LG modelleri, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S8, Samsung Galaxy S9.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei P20 ve Galaxy S sahiplerini ciddi şekilde korkutan Android açığı hakkında üreticilere bildirim yapılmış

Bulunan açığın şu an aktif olarak kullanıldığı ve bu açıdan da yukarıdaki cihazlara sahip kişilerin çok dikkatli olması gerektiği aktarılıyor. Burada bir süre için Chrome yerine başka bir tarayıcı kullanılması ve Play Store dışından uygulama yüklenmemesi tavsiye ediliyor. Sorunların üreticileri tarafından verilecek “ekim güvenlik güncellemesi” ile ortadan kaldırılacağı söyleniyor. Ancak yukarıdaki cihazların kaçının bu güncellemeyi alacağı bilinmiyor. İlk adımın Samsung’tan geleceği tahmin ediliyor.

İlginizi Çekebilir

Atlas gün geçtikçe daha iyi hale geliyor