reklamı kapat

POPÜLER

Android – iOS çekişmesinde son durum ne?

Kullanıcılar iOS mi döver Android mi diye kavga ededursun, üreticiler için ay sonu geldiğinde önemli olan pazar paylarında yaşanan değişimlerdir. Kim yükselişte kim düşüşte, kim kimden ne kadar çalmış, hem mevcut durumu analiz etmek hem de gelecek planlarını şekillendirmek için önemli ipuçları verir. Peki bu ay ikili arasında neler yaşanmış, gelin hep beraber bakalım.

Akıllı telefon piyasası bildiğiniz gibi Samsung’undan LG’sine, Sony’sinden Motorola’sına kadar Android deryası. Karşılarında ise tek bir iPhone var. Hal böyle olunca Android liderliğini bir süre daha kaptırmayacak. Liderliği kaptırmamak bir yana her geçen ay bu payı yükseltmeye devam bile ediyor. 2015 yılına yüzde 47,45 pazar payıyla giren Android, eylül sonuna geldiğimizde bunu yüzde 53,54’e kadar yükseltmiş durumda. Android her geçen ay ufak ufa da olsa (geçtiğimiz ay yüzde 52,14’tü) pazar payını yükseltmeye devam ediyor.

Screen Shot 2015-10-02 at 09.35.02
Asıl sürpriz ise Apple cephesinde yaşanıyor. Geçtiğimiz ay yüzde 40,82 olan iOS pazar payının, bu ay yüzde 38,58’e kadar gerilediğini görüyoruz. Neredeyse yüzde 2,5’lik bu düşüş, iOS için en büyük aylık düşüşlerden biri. Apple’ın epey eski Android kullanıcısı kazandığını biliyoruz. Ancak yeni iPhone’ların satış rakamlarının önümüzdeki aya yansıması ve bu rakamların değişmesi bekleniyor.

Peki gelecek ay bizi nasıl bir tablo bekliyor? Bu ay bildiğiniz gibi iki tarafta da önemli gelişmeler yaşandı. Apple yeni iPhone’ları, Google ise yeni Nexus’ları duyurdu. Ancak tahmin edebileceğiniz üzere bu telefonların pazar paylarına olan yansımasını gelecek ayki raporda göreceğiz. Dolayısıyla ekim ayı epey çekişmeli geçecek.