reklamı kapat

POPÜLER

Angela Merker Huawei Avrupa 5G

Angela Merkel’den şaşkınlık yaratan Huawei açıklaması

5G altyapısı konumunda gündemden düşmeyen Huawei, bu sefer Almanya Başbakanı Angela Merkel tarafından yapılan bir açıklama ile gündemde.

Özellikle Amerika Birleşik Devletleri tarafından sürekli olarak Çin’e bilgi sızdırma iddialarıyla gündeme gelen Huawei,  bu konuda zor zamanlar yaşıyor. Birçok ülkenin 5G altyapısını emanet etmekten çekindiği firma, hatırlarsınız şu an Avrupa Birliği’nde de yasaklanabilir haberleriyle gündemde bulunuyor. Kısa süre önce paylaştığımız üzere ortaya çıkan “casusluk” iddiaları nedeniyle Avrupa Komisyonu, Avrupa Birliği ülkelerinde Huawei 5G altyapısının kullanılmasını yasaklamayı planlıyor. Bu olası yasağın arkasında 5G donanımlarına Çin’e bilgi sızdırmak adına gizli açıklar bırakılacağı korkusu yer alıyor. Ancak Almanya Başbakanı Angela Merkel bu konuda biraz daha farklı düşünüyor. Bir açıklama yapan Merkel, 5G konusunda Huawei ile çalışabileceklerini belirtiyor. Ancak önemli isim şirketin Çin’e veri paylaşmayacağı / sızdırmayacağı konusunda garanti vermesini istiyor. Bu garantinin tam olarak nasıl verileceği anlaşılamazken, bu durum Huawei için elbette güzel görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei, Avrupa 5G altyapısı için olmazsa olmaz bir isim olarak geçiyor

Daha önce de söylediğimiz üzere Avrupa’daki operatörlerin 5G donanımı konusunda Huawei’ye bağımlı olduğu biliniyor. Olası bir yasak durumunda tüm Avrupa’da 5G’nin çok ama çok gecikeceği belirtiliyor. Bunun tüm teknoloji sektörünü vuracağı belirtirken, Almanya Merkel aracılığıyla yasakların dışında kalacak gibi görünüyor. Almanya tarafından verilen bu karar Avrupa Komisyonu’nun fikrini de değiştirebilir deniyor. Bu durum Amerika’yı oldukça kızdıracak açıklamaları da yapılıyor.

İlginizi Çekebilir

Samsung’un gelecek ürünleri bir arada