reklamı kapat

POPÜLER

Angela Merkel

Angela Merkel iddialı konuştu; Hedef bir milyon elektrikli otomobil

Almanya’nın devlet başkanı Angela Merkel, 2022 yılına kadar ülkesinin sınırları içerisinde bir milyon elektrikli otomobil olmasını beklediğini söyledi.

Almanya’nın isminden sık sık söz ettiren devlet başkanı Angela Merkel iddialı sözler söyledi. Çevreci politikalara verdiğini destek ile bilinen Merkel, elektrikli araçlar hakkında bir dizi açıklama yaptı. Merkel, 2022 yılına kadar bir milyon elektrikli otomobilin ülke sınırları içerisinde aktif bir şekilde kullanılmasını hedeflediklerini söyledi. Önemli isim ayrıca bu hedefin öncelikle 2020 için koyulduğunu ancak bunu tutturamadıklarını da ekledi. Ancak bu konuda kötümser olunmaması gerektiğini, Alman otomotiv endüstrisinin arayı hızla kapattığını iletti. Peki Almanya bu hedeflerinden ne kadar uzakta? Almanya Motorlu Araç Dairesi’nin verilerine baktığımızda hali hazırda  83 bin elektrikli, 67 bin de Plug-in hibrit araç bulunuyor. Geçmiş seneler ile bir kıyaslama yapıldığında ise ortalama yüzde 50‘ye yakın bir artış görünüyor. Bu da demek oluyor ki Angela Merkel’in hedefleri çok da uzak değil.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elektrikli araçlara ilgisi olan tek yetkili Angela Merkel değil

Öte yandan Alman hükümetinin ulaştırma bakanlığı ile ortak yürüttüğü teşvik çalışmaları da tüm hızıyla devam ediyor. Bu kapsamda Almanya Ulaştırma Bakanı Andreas Scheuer’in bir dizi fikri var. Scheuer öncelikle ehliyet kurslarında kullanılan araçlarda elektrikli otomobil sayısını arttırmak istiyor. Böylece insanların bu tip araçlara olan ilgisinin arttırılması birincil hedef. Diğer bir yandan ehliyet alımında da bir dizi değişikliğe hazırlanılıyor. Şu an yürürlükte olan kanunlar nedeni ile otomatik vites ile sınava giren sürücü adayları sadece otomatik vites araçlar kullanabiliyor. Eğer düz vites kullanmak isterlerse ayrıca bir sınava girmeleri gerekiyor. Bakan bu durumun işleri zorlaştırdığını, sınav yerine özel bir eğitim planladıklarını dile getirdi.

İlginizi çekebilir

Genç sürücüler için Chevrolet emniyet kemeri teknolojisi