reklamı kapat

POPÜLER

Bosch Dresden çip fabrikası

Krizden fırsata; Bosch tarihinin en büyük yatırımlı çip fabrikası açıldı

Bosch, Almanya’nın Dresden kentinde hayata geçirdiği çip fabrikasıyla yatırım bazında tarihinde yeni bir sayfa açıyor.

Otomobil dünyasını koronavirüs ile aynı paralelde buran çip krizi, pek çok isim için üretimde aksamalara neden oldu. Tedarikçilerin ekstra mesai yapmasını gerektiren bu krizden, doğru yatırımlarla yeni fırsatlar yaratmak da şüphesiz mümkün. Dünyanın en büyük tedarikçilerinden olan Bosch da bu formülü, 130 yıllık tarihinin en büyük yatırımını devreye alarak hayata geçiriyor. Almabya merkezli şirket, Dresden’de tamamen ağa bağlı, kendini optimize eden, dünyanın en modern yonga plakası fabrikalarından birini kurdu. Yapay zeka yöntemleriyle bir araya getirilmiş yüksek seviyede otonom, tamamen ağa bağlı makineler ve entegre süreçler, Dresden tesisini bir akıllı fabrika ve Sanayi 4.0’ın öncüsü haline getirecek.

Bosch Dresden fabrikası teknoloji altyapısıyla da referans niteliği taşıyacak

Yüksek teknolojili tesisin açılışı, Almanya Başbakanı Angela Merkel, AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Margrethe Vestager ve Saksonya Eyaleti Başbakanı Michael Kretschmer’in online katılımlarıyla saatler önce gerçekleştirildi. 50’li yıllardan beridir çip teknolojisini geliştirmede öncü isimlerden olan Bosch için bu fabrika teknoloji geleceği için de bir üs konumunda. Açılışta açıklamalarda bulunan Bosch Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Volkmar Denner; “Bosch için yarı iletkenler temel bir teknolojidir; bunları geliştirmemiz ve üretmemiz, stratejik açıdan önemli. Dresden’de, yapay zekâ yardımıyla yarı iletken üretimini bir sonraki seviyeye taşıyacağız. Bu, bizim ilk AIoT fabrikamız.” ifadelerine yer verdi.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Otomotiv pazarı için çip üretimi beklenenden erken başlayacak

130 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren Bosch, bu yüksek teknolojili lokasyona yaklaşık 1 milyar avro gibi dev yatırım yapıyor. BBu rakam aynı zamanda şirket tarihinde tek seferde yapılan en büyük yatırım olarak kayıtlara geçmiş durumda. Dresden’deki üretimin planlanandan 6 ay önce olmak üzere temmuz ayında başlayacağı da açılışla birlikte resmiyet kazandı.. O tarihten itibaren, yeni fabrikada üretilen yarı iletkenler, Bosch elektrikli el aletlerinde kullanılacak. Otomotiv müşterileri için çip üretimi de planlanandan 3 ay daha önce olmak üzere eylül ayında başlayacak. 72.000 metrekarelik alana yayılan çip plakası fabrikasında şimdilik 250 kişi çalışıyor. İstihdamın, inşaat çalışmalarının tamamlanmasının ardından yaklaşık 700’e ulaşması bekleniyor.

İlgili video

Yeni Hyundai Tucson