reklamı kapat

POPÜLER

Skoda Fabia Combi

Bosch ve Skoda cephelerinden sürücü güvenliğine yönelik çalışma

Dünyaca ünlü teknoloji şirketi Bosch ve otomobil devi Skoda, yanlış yolda giden sürücülerin yol açtığı kazaları önlemek için yeni bir sistem geliştirdi.

Advertisement

Yanlış yönde giden sürücüler hakkındaki trafik raporları sıklıkla meydana gelen durumlardır. Sadece Alman radyo istasyonlarında, her yıl bu türde yaklaşık 2.000 uyarı yayınlanıyor. Bu olaylar çoğunlukla ciddi ve hatta ölümlü kazalar başta olmak üzere kritik durumlara neden oluyor. Bulut tabanlı yanlış yönde giden sürücü uyarı sistemiyle Bosch, hem yanlış yönde giden sürücüleri hem de yaklaşan tehlikede risk altında olan tüm yol kullanıcılarını radyodaki trafik haberlerinden daha hızlı bir şekilde, saniyeler içerisinde uyaran bir çözüm geliştirdi. Skoda, Bosch’un yanlış yönde giden sürücü uyarısını tercih eden dünyadaki ilk otomobil üreticisi oldu. Yeni bir bilgi-eğlence uygulaması sayesinde, Skoda sürücüleri, hayat kurtaran uyarıyı doğrudan, araçlarının kokpitindeki ekran üzerinden alacaklar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yanlış yönde giden sürücülerin yol açtığı kazalar nadir görülür, ancak meydana geldiğinde genellikle sonuçları ciddi oluyor. Fakat çoğu durumda da öngörülemeyen tehlikenin uyarısı çok geç geliyor. Söz konusu durumların üçte biri genellikle ortalama 500 metre sonrasında sona erer ve en kötü senaryoda ölümcül sonuçlar doğurur. Bosch’un doğrudan ŠKODA araçlarının bilgi-eğlence ünitesine kurulu bulut tabanlı uyarı sistemi ile iki şirket, artık yanlış yönde giden sürücülerin yol açtığı kaza sayısını daha da azaltmak istiyor.

Bir araç otoyol girişine veya çıkışına yaklaştığında sistem, mevcut isimsiz GPS konumunu otomatik olarak buluta gönderir. Yazılım, Bosch’un Cloud-Backend’inde aracın mevcut yönünü ve izin verilen seyahat yönünü karşılaştırır. Bu iki bilginin çatışması durumunda sistem, yanlış yönde giden sürücüyü hatası konusunda uyarmak için ekrana yanıp sönen bir uyarı gönderir. Bu çözümün ayırt edici özelliği, uyarının sadece birkaç saniye içerisinde yapılması oluyor.

Çoğu durumda bu uyarı, sürücü otoyola çıkmadan önce yapılır. Ayrıca Bosch ve Škoda bu uygulamanın, ağa bağlı ve potansiyel olarak risk altında olan tüm karayolu kullanıcılarını anında uyarmasını planlıyor. Bu özellik, bu yılın ilerleyen dönemlerinde kullanılabilir hale gelecek. Pillin, “Bosch yanlış yönde giden sürücü uyarısı uygulamasına ne kadar çok araç bağlanırsa, görünmez güvenlik ağı da o kadar etkili olacaktır.” dedi. Araç otoyolun giriş ve çıkış alanından çıktıktan sonra, araç ile bulut arasındaki veri alışverişi sona erer. Bosch, ŠKODA araçlarını yanlış yönde giden sürücü uyarısı sistemiyle donatmanın yanı sıra, bu özelliği giderek daha fazla araçta sunmak için diğer otomobil üreticileriyle de görüşüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bosch ve Skoda uygulamayı 20 ülkede hayata geçirecek

Bosch’un bulut tabanlı yanlış yönde giden sürücü uyarı sistemi, 2018 yılından bu yana akıllı telefon uygulaması olarak kullanılıyor ve Avrupa’daki 25 uygulama ortağı tarafından sunuluyor. Böylece toplam 26 milyon kullanıcıya ulaşması sağlanıyor. Sistemi uygulamak için, radyo istasyonlarının ve ayrıca yayın, navigasyon ve haber sağlayıcıların akıllı telefon uygulamalarına bir yazılım modülü entegre edildi. Böylelikle, isimsiz GPS verileri akıllı telefon ile buluta gönderilir ve Bosch’un Backend’inde analiz edilir. Uyarı, akıllı telefon ekranı ve sesli sinyal ile verilir.

İspanya, Fransa, İsveç, Norveç, Polonya, İtalya ve Birleşik Krallık başta olmak üzere Avrupa’da ayda yaklaşık 2,5 milyon tekil aktif kullanıcı Bosch’un Avrupa’daki yanlış yönde giden sürücü uyarı sistemini kullanıyor. Sistemin ilk kez Avrupa’nın dışına çıkması ve ABD ve Kanada’ya genişlemesi ile birlikte sisteme yeni kullanıcılar katılacak. Bosch’un Cloud-Backend’i her gün 4,5 milyondan fazla yolculuğu yanlış yoldan giden sürücülerin riskine karşı değerlendiriyor.

İlginizi çekebilir

2020 Renalt Captur tanıtıldı! İşte bilmeniz gerekenler