reklamı kapat

POPÜLER

Apple güç yönetim çipi

Apple, bir alanda daha bağımsızlığını ilan ediyor

Apple, geçtiğimiz dönemde önemli bir değişim yaparak cihazlarında kendi geliştirdiği GPU birimlerini kullanmaya başlamıştı. Gelen bilgiye göre şirket bir alada daha kendi teknolojisini hazırlamaya başladı.

iPhone ve iPad‘lerde artık kendi işlemci ve grafik birimlerini kullanan Apple, bunu güç yönetim çipi tarafına da genişletmek istiyor. Nikkei’de yer alan habere göre şirket kendi geliştirdiği güç yönetim çipini 2018 iPhone modellerinde kullanmak istiyor. Şu an İngiltere merkezli şirket Dialog tarafından geliştirilen güç yönetim çiplerini kullanan şirket, grafik tarafında Imagination Technologies‘e yaptığı darbeyi Dialog‘a da yapacak gibi duruyor. Sırf bu dedikodunun çıkmasıyla hisseleri yüzde 15 değer kaybeden şirketi zor zamanlar bekliyor. Sektörden gelen bilgiye göre batarya ve güç tüketimine yönelik görev yapacak bu çip, endüstrideki en gelişmiş seçenek olacak. Bu çiple iPhone’ların ve iPad’lerin batarya süresini arttırabileceği konuşulan şirket, zaten verimli olan altyapıyı daha iyi hale getirecek gibi görünüyor.

Apple artık üçüncü parti şirketleri aradan çıkartıyor

Kendi teknolojilerini üretecek üçüncü parti şirketleri aradan çıkartan Apple, böylece ekosistemin kontrolünü daha iyi eline alıyor. Şirket tarafından üretilen parçalar arttıkça iOS ile donanım arasında daha iyi bir bağlantı kuruluyor ve bu da kullanıcılara olumlu geri dönüyor. Cihazlarını bu altyapılar sayesinde yıllarca güncel tutan şirket, bu yatırımlarla Qualcomm ile yaşadığı sorunların olası benzerlerini de tarihe gömüyor.