reklamı kapat

POPÜLER

Apple LOG Tasarım

Apple Car otomobil için Lamborghini’den önemli transfer

Uzun süredir üzerinde çalışmalar süren Apple Car elektrikli otomobil projesi, önemli isimler ile gündeme gelmeyi sürdürüyor.

Apple Car projesi çok uzun zamandır ses getiriyor ve araç için çıkış hedefi 2025 yılı olarak belirlenmiş durumda. Genel olarak merak uyandıran araç için önemli işe alımlar yapılıyor. Örneğin bugün aracın geliştirme ekibine Lamborghini şirketinde 20 yıl boyunca çalışmış oldukça tecrübeli Luigi Taraborrelli katıldı. Taraborrelli aktarıldığı kadarıyla otomobil gövdesi üretme konusunda çok büyük bir bilgiye sahip ve bu bilgiyi Apple’ın otomobilini tasarlamak için kullanacak. Taraborrelli’nin Apple’da süspansiyon bileşenleri, jantlar ve lastikler, direksiyon ve fren sistemleri, egzoz sistemleri, yakıt sistemleri, sürücü destek teknolojileri ve daha fazlasının tasarımında söz sahibi olabileceği aktarılıyor.

Apple Car projesi bundan önce de büyük ses getiren bir potansiyel Porsche ortaklığıyla gündeme gelmişti. Geçtiğimiz aylarda Porsche CEO’su Oliver Blume, üstü kapalı olarak Apple ile “heyecan verici” bir proje üzerinde çalışmak adına görüştüklerini aktarmıştı. Bunun ne olduğu halen detaylandırılmıyor ancak yüksek ihtimalle iki isim Apple’ın ilk elektrikli otomobili için görüşmeler yapıyor.

Geçtiğimiz haftalarda The Information‘dan Wayne Ma’nın aktardığına göre araç dört kişilik tasarlanıyor ve koltukları istenirse karşılıklı olarak konumlandırılabilecek. Bu sayede araç içerisindeki dört kişinin yüz yüze bakarak iletişim kurabilmesi hedefleniyor. Kavisli bir tavana sahip olacağı ve bu açıdan Hyundai’nin yukarıda gördüğünüz yeni modeline benzer bir gövde ile hazırlandığı iddia edilen araç, kaynağa göre bir direksiyon taşımıyor. Çünkü Apple bu aracı direkt olarak sürücüsüz yol alabilmesi için Seviye 5 otonom temelde geliştiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu konuda yıllardır test araçları ile gerçek yaşam testleri gerçekleştiren ve özel yapay zekâ sistemleri geliştiren Apple, ilginç şekilde araca bir fren pedalı da koymayacak bilgisi veriliyor. Apple’ın araç içerisinde uyunabilmesi konusunda da planlar yaptığı aktarılıyor. Buna göre koltuklar tamamen yatabilecek ve böylece koltuklarda rahatlıkla uyunabilecek. Bu gündeme getirilen özelliklerden anlaşılabileceği üzere uzak geleceğin bir parçası olması için hazırlanan araç, çok gelişmiş kamera ve sensör sistemleri üzerine kurulacak.

Apple’ın büyük planlar içerisinde olduğu ilk otomobil modeli için başka neler biliniyor? Araç için yakın zaman önce özel bir işletim sistemi geliştiriliyor haberi de ses getirmişti. Bu konuda halen netleşmiş değil ancak burada “özel bir işletim sistemi” tanımının arkasında yüksek ihtimalle iOS yer alıyor. Ancak bu şimdilik bu detay kesin değil. Apple, spesifik otomobil ihtiyaçları özelinde sıfırdan bir işletim sistemi de yapıyor olabilir. Apple’ın bahsi geçen işletim sistemine “carOS” adını vermesi bekleniyor.

Apple Car yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın