reklamı kapat

POPÜLER

Apple Facebook

Apple’dan Facebook’a uygulama darbesi!

Kısa süre önce Facebook imzalı skandal bir uygulama ortaya çıkmış ve büyük ses getirmişti. Bu durum şirkete pahalıya patladı. Apple kendi tarafında konuya son noktayı koydu.

Önce bu skandal uygulamayı bir daha hatırlayalım. Söylendiği kadarıyla Facebook, yaşları 13 ila 25 arasındaki gençlere aylık 20 dolar ödeme yaparak telefonlarına erişim sağladığı bir uygulamaya sahip. Hem iOS hem de Android tarafında yer alan “Facebook Research” isimli uygulama, şirketin gerçek anlamda tüm telefon bilgilerine erişmesine imkan tanıyor. Kaynaklara göre bu uygulama aracılığıyla firma özel mesajları okuyabiliyor, web aramalarına bakabiliyor ya da e-postaları inceleyebiliyor. Kişilerden Amazon harcama geçmişinin fotoğrafını istediği dahi ortaya çıkan şirket, telefonlara yüklenen uygulamalara da bakabiliyor. Bu kadar bilgiyi telefonlara eklenen özel sertifika onayı ile elde ettiği söylenen şirketin, işte tam da bu noktada Apple’ın gizlilik politikasını ihlal ettiği belirtiliyor. Bu konuda elini çabuk tutan teknoloji devi Apple, gelen bilgilere göre firmanın “şirket programı” üzerinde hazırlanan ve sadece Facebook çalışanları tarafından kullanılması gereken uygulamalarının hepsini yasakladı. Çünkü şirket süreci izinsiz olarak müşterilerine de genişletmişti. Bu hamlenin Facebook çalışanları arasında krize neden olduğu söyleniyor. Şu an iş için kullanılan birçok faydalı uygulamanın çalışmadığı gelen bilgiler arasında yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Facebook ve Apple”

Bu olay ortaya çıktığı zaman yaptığı uygulamayı bitireceğini belirten sosyal medya devi, 2019’da da bu tarz haberler ile gündemde gelemeye devam edecek gibi görünüyor. Konu hakkında Apple’dan bir açıklama bulunmuyor ancak firmanın bu adımı kullanıcıları ve verilerini korumak için attığı belirtiliyor.

İlginizi Çekebilir

2018’de gördüğümüz en ilginç iPhone