reklamı kapat

POPÜLER

Apple iphone
Apple iphone

Apple’dan tepki çeken iPhone pil değişim hamlesine resmi cevap

Apple, geçtiğimiz günlerde yeni nesil iPhone modeller için beklenmedik bir pil değişim hamlesi gerçekleştirmişti. Firma bu konuda resmi bir açıklama yaptı.

iFixit tarafından ortaya çıkarıldığı kadarıyla Apple kısa süre önce iPhone Xs, Xs Max ve XR için üçüncü parti pil değişimlerini sıkıntıya sokacak bir güncelleme yaptı. Artık Apple ya da Apple’dan onayı olmayan kişilerin yaptığı pil değişimleri, telefonlardaki “Pil Sağlığı” altyapısını işlevsiz hale getiriyor. Bu durum sonrasında telefonlar normal olarak kullanılabilecek ancak Pil Sağlığı kısmında pilin durumu hakkında bilgi alınamayacak. Burada üçüncü parti değişimler sonucunda bir uyarı çıkaracak firma, kişilere resmi servislere yönlendirecek. İşte bu konuda bir açıklama yapan Apple, bu hamlenin sadece “kullanıcı koruma” amaçlı olduğunu belirtiyor. Sadece Amerika’da 1.800’den fazla onaylı servis merkezinin olduğunu söyleyen teknoloji devi, cihazları “eski, sahte, problem çıkarabilecek pillerden ve olası yangın / patlamalardan” korumak istiyor. Firma bu yeni eklenen uyarının iPhone modellerinin kullanımını olumsuz etkilemediğini belirtiyor. Yani yeni takılan piller nedeniyle iPhone’ların yavaşlatılması gibi bir durum bulunmuyor. Firma burada tüm değişimleri güvenli hale getirmeye çalışıyor.

Apple iphone
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple, iPhone modelleri için Pil Sağlığı özelliği neden gelmişti?

Hatırlarsınız geçtiğimiz yıl firmanın eskiyen piller nedeniyle cihazların kapanmasını önlemek amacıyla iPhone’ların performansını düşürdüğü ortaya çıkmıştı. Daha sonra bu konuda çok büyük tepkiler gelince sürece Pil Sağlığı özelliği geldi. Bu özellik sayesinde kişiler kapanma riskini göze alarak cihazların en yüksek performansta kullanabiliyor.

İlginizi Çekebilir

En yeni model Samsung Galaxy Note 10