reklamı kapat

POPÜLER

mediatek iphone apple qualcomm

Apple ile Qualcomm’un savaşı MediaTek’e yarayacak

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Apple ile Qualcomm biliyorsunuz sürekli olarak bir yasal mücadele içerisinde bulunuyor. Bu büyük rekabet MediaTek’in yüzünü güldürüyor.

İki dev arasında büyük bir modem kavgası sürüyor. Şirketin satış sonrası lisans ödemelerini kesmesi sonucu başlayan birçok sorun, henüz sonuç vermedi ancak geleceğe yönelik ciddi adımlar atılıyor. Bu noktada gelen bilgiler ise oldukça ilginç. Digitimes’a göre Apple gelecek iPhone’larda kullanacağı Qualcomm modem siparişinin yüzde 50’sini işlemci devi Intel’e çevirmiş durumda. Ancak Intel şirketin talebini tek başına karşılayamıyor. İşte bu noktada bir diğer çip üreticisi MediaTek devreye giriyor. Söylendiği kadarıyla Apple, Mediatek ile 2018 için bir modem (LTE) anlaşması yapmak istiyor. Apple’ın isteklerini karşılayacak güçte olduğu belirtilen ünlü üretici, söylendiği kadarıyla gelecek ürünlerde de yer almak istiyor. Bunlar arasında akıllı hoparlör ve kablosuz şarj cihazları yer alıyor.

Apple, Qualcomm ve MediaTek

Konu hakkında şu an üç taraftan da yapılmış bir açıklama bulunmuyor. Ancak teknoloji devi iPhone ve iPad’lerin geleceğini garanti altına almak istiyor. Geçtiğimiz haftalarda kendi modemini de geliştirdiğini duyduğumuz şirket, bu alanda bağımsızlığını ilan etmek istiyor. Ancak bu kısa vadede mümkün olmadığı için sürece yeni firmaların katılması gerekiyor.

İlgili Video