reklamı kapat

POPÜLER

Apple Qualcomm Intel

Büyük savaş sona erdi; Apple ve Qualcomm anlaştı, Intel yarıştan çekildi!

Qualcomm ile Apple arasındaki devasa yasal savaş sona erdi. Konu hakkında resmi bir açıklama yapan ikili, tüm davaları bitirme kararı aldı. İşte bu durumdan Intel zararlı çıktı.

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Apple ve Qualcomm, biliyorsunuz uzun süredir bir yasal savaşın içerisinde yer alıyordu. Özellikle patent ihlalleri üzerinden Apple’ı sıkıştıran dev işlemci üreticisi Qualcomm, iPhone’larda kullanılan teknolojiler ve ödenmeyen lisans paraları nedeniyle bazı bölgelerde iPhone modelerinin satışını durdurmaya kadar giden kararlar aldırmıştı. Ancak iki firma da süreçte bir çıkmaza girdiğini fark etti. İşte bu konuda sessiz sedasız bir anlaşma sağlandı ve iki şirket de tüm davaları bitirme kararı verdi. Sadece Amerika Birleşik Devletleri değil tüm dünya genelindeki davaları kapsayan bu durumun arkasında Apple’dan Qualcomm’a yapılacak bir ödeme de bulunuyor. Bunun ne kadar olduğu bilinmezken, iki dev isim 1 Nisan 2019’dan itibaren geçerli olmak üzere iki yıl uzatma opsiyonlu altı yıllık bir lisans anlaşması yaptı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple ve Qualcomm savaşı Intel için kötü oldu

İşte bu anlaşmanın arkasında iPhone modellerinde kullanılacak modem birimleri yer alıyor. Mevcut modeller yanında firma 5G modemler konusunda da Qualcomm’la anlaşmış durumda. Hal böyle olunca Apple’ın 5G modem konusunda bel bağladığı Intel oyunun dışında kalıyor. Bu yüzden Apple’ın resmi açıklamasından hemen sonra bir açıklama yapan Intel, akıllı telefonlar için 5G modem pazarından ayrıldığını belirtti. Şirket bundan sonra sadece bilgisayarlar için 5G üzerinde çalışacak ve 5G altyapısı geliştirecek.

İlginizi Çekebilir

Katlanabilir telefon Samsung Galaxy Fold