reklamı kapat

POPÜLER

Apple AR

Apple, ilk AR / VR başlık modeli öncesinde Meta’dan transfer yaptı

Apple AR / VR başlık modeli bir kez daha gündemde. Bu sefer direkt olarak ürün değil ürün ile alakalı bir gelişme mevcut.

Apple’ın uzun zamandır gündemde olan ilk AR yani artırılmış gerçeklik başlığı 2022’nin sonunda gelecek ve kaynaklar haklıysa Mac seviyesi performans sunacak. Söylendiği kadarıyla üründe birden fazla işlemci olacak ve bir işlemci yüksek performanslı işleri, diğeri ise düşük performans gerektiren işlemleri yerine getirecek.

AR yanında üst seviye VR yani sanal gerçeklik deneyimi sunacağını da aktarılan 300 – 400 gram ağırlığındaki ürün, analist Ming-Chi Kuo’ya göre özellikle el ve obje algılama konusunda çok iyi olacak.

Çok iyi bir kullanıcı deneyimi sunacak ürün, bu sefer Mark Gurman’ın aktardığı yeni gelişme ile gündemde. Buna göre Apple, Meta’nın (Eski adı Facebook) artırılmış gerçeklik ürünlerinin iletişim ve halka ilişkiler kısmını yöneten Andrea Schubert‘i bünyesi kattı.

Biliyorsunuz Facebook / Meta, Oculus ürünleriyle bu alanda çok geniş bir deneyime sahip ve özellikle son dönemde Oculus Quest 2 başlık modeli büyük satış rakamlarına ulaşıyor. Aynı zamanda metaverse konusunda büyük adımlar atan şirket, Apple’ın kendi AR / VR başlığı için en önemli kaynaklardan birisi konumunda yer alıyor.

Bu açıdan Andrea Schubert‘in Apple’a katılması, firmanın ilk başlığını pazarlamasını çok daha kolay hale getirecektir. Bu alana özellikle Tim Cook özelinde büyük önem veren Apple, alanı gerçek anlamda patlatacak isim olabilir.

Apple VR / AR başlık için odak noktalar şunlar olacak

Ürün hakkında Mark Gurman daha önce de konuşmuştu. Gurman’a göre model spesifik olarak oyun, media tüketimi ve iletişime odaklanacak. Burada en çok oyun tarafının öne çıkacağı aktarılıyor.

Çünkü modelde çok güçlü işlemci ya da işlemciler var, bu işlemci ya da işlemcileri bir fan soğutuyor ve başlığın kendisinde özel bir uygulama marketi (Apple’a Watch’ın olduğu gibi başlığa özel App Store) bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ayrıca üründe göz alıcı bir ekran da bulunuyor. Bu açıdan bu ekrana özel VR temelli yüksek kaliteli içeriklerin üretileceği ve paylaşılacağı da düşünülüyor. Apple’ın medya dünyası ile bağlantısı çok güçlü ve yüksek ihtimalle inanılmaz içerikler daha şimdiden planlanıyor.

Ayrıca metaverse özelinde Apple’ın başlığı iletişim ve video görüşme özelinde bir gelecek gösterimi yapmak için de kullanacağı iddia ediliyor. Apple başlığa özel olarak yeni nesil FaceTime ile uzaktan görüşme tarafında kendi ekosistemi içinde yeni bir dönem başlatabilir.

Not: Görsel temsilidir.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi telefonlarını böyle detaylı şekilde test ediyor