reklamı kapat

POPÜLER

Apple iMac Pro

Apple iMac Pro için ilginç mobil işlemci detayı

Teknoloji devi Apple‘ın WWDC 2017 Geliştiriciler Konferansı kapsamında tanıttığı yeni üst düzey bilgisayar modeli iMac Pro, bugün ilginç bir mobil işlemci detayıyla gündeme geldi.

Apple iMac Pro, isminde de geçtiği üzere direkt olarak profesyonel kullanıcılara hitap ediyor. Mevcut iMac modellerinden uzay grisi rengiyle ayrılan bilgisayar, gücünü 18 çekirdekli Intel Xeon işlemcilerden ve Radeon Pro Vega grafik biriminden alıyor. 4TB SSD depolama birimiyle donatılabilen 27 inç boyutta 5K çözünürlüğe sahip sistem, 22 teraflop işlem gücü ortaya koyabiliyor. İsteğe bağlı olarak tam 128 GB RAM ile özelleştirilebilen sistem, bünyesinde Thunderbolt 3 ve 10GB ethernet portlarını taşıyor.

Merakla beklenen bilgisayar için ortaya çıkan yeni bir detay ise oldukça ilginç. Şirketin yeni yazılımlarını derinlemesine inceleyen geliştiriciler, profesyonellere özel iMac’de mobil bir yardımcı işlemcinin olabileceğini belirtiyor. Bu noktada iPhone 7 ile iPhone 7 Plus’da yer alan A10 Fusion işlemciye sahip olacağı söylenen sistem, böylece yeni imkanlar kazanacak gibi duruyor. Bunların ilk başında Siri geliyor. Mac sistemlerde çalışmayan Hey Siri komutunun A10 Fusion ile beraber devreye alınabileceği söyleniyor. Ayrıca bu işlemcinin sistem kapatılsa dahi devrede kalabileceği de belirtiliyor. Bu sayede “Siri Bilgisayarımı Aç” şeklinde komutlar verilebileceği söylenirken, mobil işlemci sayesinde güvenlik artışı da hedefleniyor.

Apple iMac Pro

iMac Pro sadece performansıyla öne çıkmayacak

Ortaya çıkan bu bilgiler doğruysa profesyonellere özel iMac ciddi yenilikleri beraberinde getirecek. Bunları WWDC 2017 sunumunda açıklamamış olması bazı şüpheler yaratıyor ancak geliştirici kodları durumu açıkça gözler önüne seriyor. Yeni iMac Pro’nun 5000 dolarlık bir başlangıç fiyatı bulunuyor ve önümüzdeki ay raflara çıkıyor.